„Rekord ćwierćwiecza" obwieszcza „Rzeczpospolita" piórem Bartosza Marczuka. „Zatrudnienie ma ponad 16 milionów Polaków. Ten wynik zawdzięczamy usługom. Jeszcze nigdy od upadku PRL nie było tak wysokiego zatrudnienia" — informuje na pierwszej stronie „Rz". Oznacza to, że 57,6 proc. w wieku 20-64 lata ma pracę. Jak na Polskę to dużo, co gazeta odnotowuje z satysfakcją, jednak jak na standardy światowe to mało. Średnia unijna to 62,6 proc.
„Rzeczpospolita" prognozuje również, że paliwa będą nadal tanieć — i to świetna wiadomość przed weekendem. Prawdopodobnym efektem ostatniej decyzji OPEC o utrzymaniu wydobycia na dotychczasowym poziomie będzie obniżka cen ropy do 70 dolarów za baryłkę (obecnie to 74,55 dol.). A to może oznaczać, że w Polsce zapłacimy ok. 4,70-4,75 za litr oleju napędowego i 4,75-4,85 zł za litr benzyny. Bonus — niskie ceny ropy uderzają w Putina, bowiem gospodarka Rosji i tak już ledwo zipie z powodu ostatnich przecen surowców.
Do tego Parlament Europejski przegłosował rezolucję, która może otwierać drogę do podziału Google — o czym informuje zarówno ‚Rzeczpospolita", jak i "Gazeta Wyborcza". Firma musiałaby oddzielić biznes reklamowy od wyszukiwarkowego. A to wyrównałoby szanse licznych europejskich firm oferujących swoje usługi w Internecie. Dziś praktyki Google uderzają w wydawców (to oni stoją za propozycją) i mniejsze firmy. „Do podziału zapewne nie dojdzie, a rezolucja jest formą nacisku na koncern" — pisze „GW" zauważając, że rezolucja nie ma żadnego mocy sprawczej, a ewentualne działania musiałaby podjąć Komisja Europejska.
„Rzeczpospolita'' chwali się również własnym rankingiem najcenniejszych polskich marek. Tu też jest rekord — wartość marek wymienionych w rankingu przekroczyła 61,6 miliarda złotych. Zaskoczeniem jest najlepszy debiut — to marka gry „Wiedźmin" CD Projekt. Najcenniejszą marką pozostaje Orlen.
Polityka ma jednak swoje prawa — od wyborów nie da się jednak uciec. Przed niedzielną drugą turą „Gazeta Wyborcza" publikuje własny sondaż w sześciu dużych miastach. „II runda dla faworytów" — prognozuje gazeta — w pięciu na sześć miast, w których wykonano badanie urzędujący prezydenci obronią pozycje. „Tylko w Poznaniu zanosi się na sensacyjne zwycięstwo Jacka Jaśkowiaka z PO nad Ryszardem Grobelnym". „Rz" sprawdziła natomiast pomysły polityków chcących rządzić największymi miastami („W jakim kierunku pójdą polskie metropolie").