Policja w Dubaju przejęła 86 milionów tabletek narkotyku wartego miliard dolarów

Policja w Dubaju poinformowała, że w ramach dużej operacji przejęła pięć kontenerów transportowych zawierających 13 ton tabletek Captagonu - tabletek zawierających amfetaminę.

Publikacja: 14.09.2023 23:00

Tabletki Captagonu

Tabletki Captagonu

Foto: PAP/EPA

amk

Funkcjonariusze zaalarmowani o podejrzanie wyglądających kontenerach transportowych, po ich przeszukaniu znaleźli 13 ton narkotyku znanego jako Captagon, o wartości ponad 1 miliarda dolarów.

Znalezione w Dubaju 86 milionów tabletek przemycano w meblach. Opublikowane nagranie pokazuje funkcjonariuszy demontujących drewniane drzwi i panele, w których ukryty był narkotyk.

Policja nie wspomniała o podejrzeniu pochodzenia nielegalnej dostawy, ale uważa się, że Captagon jest produkowany w ogromnych ilościach w Syrii. Produkcja narkotyku jest szeroko powiązana z reżimem Assada, a handel narkotykami łączy wielu syryjskich urzędników i członków rodziny Assada.

Nazywany „kokainą dla biednych” Captagon jest  jednym z najpopularniejszych narkotyków wśród młodzieży w Zatoce Perskiej. W szczytowym okresie wojny domowej w kraju grupy zbrojne dostarczały bojownikom narkotyk – silnie uzależniający i często zawierający kofeinę – aby dodać im odwagi.

Pogłębiające się ubóstwo zmusiło wielu zwykłych Syryjczyków do zaangażowania się w nielegalny handel Captagonu, warty miliardy dolarów.

Podobny w działaniu do amfetaminy Captagon ma być źródłem ogromnych funduszy dla machiny wojennej syryjskiego prezydenta.

Raport: Unia strefą przerzutu Captagonu

Jak wynika z nowego raportu Europejskiego Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii (EMCDDA) oraz niemieckiego federalnego urzędu policji kryminalnej (BKA), handlarze coraz częściej wykorzystują kraje europejskie do transportu  Captagonu z Bliskiego Wschodu z powrotem na Półwysep Arabski. .

Przemyt leku – który można nabyć na ulicy w cenie około 3 dolarów za tabletkę – przez Europę prawdopodobnie „ma na celu uniknięcie kontroli ze strony władz na rynkach docelowych, które raczej nie będą podejrzewać, że tabletki Captagon zostaną wysłane z UE” – twierdzą autorzy raportu

Na początku tego roku UE dołączyła do Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, nakładając sankcje na obywateli Syrii powiązanych z handlem Captagonem, w tym członków rodziny Assada, urzędników armii syryjskiej i przywódców bojówek powiązanych z reżimem.

Jak wynika z danych zebranych na potrzeby raportu, w krajach europejskich skonfiskowano łącznie około 127 milionów tabletek i 1773 kilogramów (dodatkowe 10,6 miliona tabletek), przy czym największą konfiskatę odnotowano we Włoszech w 2020 r.

W raporcie zamieszczono również dowody na produkcję Captagonu w Europie, głównie w Holandii.

„Uważa się, że produkcja tabletek Captagon nie jest typową działalnością producentów narkotyków syntetycznych w kraju, ale raczej oportunistycznym sposobem na zarabianie pieniędzy” – czytamy w raporcie.

Według raportu w handel ludźmi Captagonu zaangażowani są głównie obywatele Syrii i Libanu – niektórzy mieszkają w UE, a inni często odwiedzają państwa unijne.

W raporcie wzywa się do skoordynowanej reakcji UE w celu rozwiązania dwóch głównych problemów: produkcji tabletekw Captagon w UE  oraz wykorzystania krajów UE jako stref tranzytowych dla tabletek wyprodukowanych gdzie indziej.

Przestępczość
Spektakularne włamanie do holenderskiego muzeum. Zniknął 2500-letni złoty hełm
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Przestępczość
Rosja – wokół sami terroryści, separatyści i ekstremiści
Przestępczość
Nowe fakty o ataku nożownika w Niemczech: Afgańczyk atakował przedszkolaków
Przestępczość
Donald Trump ułaskawił policjantów skazanych za śmierć Afroamerykanina
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Przestępczość
Atak nożownika w Niemczech, dwie osoby nie żyją
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku