Putin nakazuje policji zająć się gospodarką. Grabież prywatnego majątku przyśpieszy

Na polecenie Kremla policja rosyjska ma „niezawodnie zapewniać bezpieczeństwo ekonomiczne” kraju i doprowadzić do „oczyszczania gospodarki i finansów” z przestępczości, korupcji i prania pieniędzy.

Publikacja: 06.03.2025 16:01

Putin nakazuje policji zająć się gospodarką. Grabież prywatnego majątku przyśpieszy

Foto: Bloomberg

Na środowym posiedzeniu kierownictwa rosyjskiego MSW Władimir Putin zapowiedział, że szeroko zakrojone, długoterminowe plany rozwoju Rosji wymagają udziału resortów siłowych.

Korupcja w Rosji była, jest i będzie

„Nie możemy zwalniać tempa walki z wszelkimi przejawami korupcji. Chcę powtórzyć raz jeszcze: korupcja utrudnia rozwój naszej gospodarki” – powiedział Putin. Dodał, że siły bezpieczeństwa powinny zwrócić „szczególną uwagę” na „próby kradzieży środków budżetowych” podczas realizacji zamówień obronnych państwa i projektów narodowych.

„Korupcja (…) ma negatywny wpływ na środowisko biznesowe i klimat inwestycyjny” – dodał Putin, cytowany przez „The Moscow Times”. Przypomnijmy, że zanim rozpoczął agresję na Ukrainę, Putin co roku spotykał się z największymi zagranicznymi inwestorami w realne sektory rosyjskiej gospodarki. I co roku słyszał od nich o ogromnych problemach w prowadzeniu biznesu w Rosji. Przedsiębiorcy, m.in. niemieccy, oficjalnie występowali o ukrócenie korupcji na każdym szczeblu rosyjskiej władzy, zmniejszenie biurokracji i uproszczenie prawa. Ostrzegali, że powoduje to spadek zaufania do władzy i pogorszenie klimatu inwestycyjnego.

I tu, poza obietnicami, nic się przez dziesięciolecia nie zmieniało. W corocznym rankingu najbardziej skorumpowanych krajów Amnesty International, według indeksu odczuwania korupcji, Rosja plasowała się wśród najbardziej skorumpowanych zajmując 130-150 miejsce. W styczniu 2023 r. Rosja wystąpiła z międzynarodowej Konwencji o odpowiedzialności karnej za korupcję, a zatwierdził to swoim dekretem Putin.

Czytaj więcej

Wojna nakręca korupcję w Rosji. Wiemy, ile wynosi najpopularniejsza łapówka

Rosjanie przekonywali, że ich kraj nie potrzebuje doradców w walce z korupcją. Efektem było to, że wiele praktyk antykorupcyjnych zaczęło znikać – np. urzędnicy państwowi i samorządowi nie mają od 2023 r. obowiązku publikowania swoich oświadczeń majątkowych.

Korupcja pretekstem do grabienia prywatnych majątków w Rosji

Według danych rosyjskiej prokuratury generalnej, w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2024 r. organy ścigania wszczęły 18 tysięcy spraw korupcyjnych, a część z nich stała się podstawą do zajęcia prywatnego majątku właścicieli. W szczególności „skorumpowane pochodzenie” stało się podstawą nacjonalizacji największego producenta makaronu w kraju, Makfy. Według The Moscow Times, znacjonalizowano w sumie 29 przedsiębiorstw za naruszenie przepisów antykorupcyjnych.

Czytaj więcej

Wielka afera makaronowa. Zajęte aktywa wielkości trzech budżetów Rosji

I tu dochodzimy do rzeczywistego powodu napuszczenia policji na biznes: zagrabiania przez Kreml prywatnych majątków na poczet wydatków wojennych. Jak obliczył dla Bloomberga Ilja Szumanow, były szef Transparency International Russia wartość zagrabionych (reżim nazywa to nacjonalizacją) aktywów prywatnych przekroczyła 2 biliony rubli (90 mld zł). Proces ten gwałtownie przyspieszył w 2025 r., gdy w ciągu kilku tygodni na własność Kremla przeszły: największy w kraju handlarz zbożem „Rodnyje Polia” największy właściciel magazynów „Raven Rosja” i największe prywatne lotnisko Domodiedowo.

Panel Transformacji Energetycznej

Koszty wiatraków morskich spadają.
Czy inwestycje nabierają tempa?

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Kreml zagrabia największe prywatne lotnisko Rosji

Rynek ulega redystrybucji w wielu obszarach.

- Ta fala „nacjonalizacji” będzie trwała, jeśli jest choćby najmniejsza wskazówka, że ​​firma nie ma ochrony politycznej lub jeśli właściciele mogą być w jakiś sposób powiązani z Zachodem - ostrzega politolog Ilja Graszczenkow.

Obecnie rosyjska korupcja szybko rośnie w związku z wojną i dostawami dla wojska. Na wszystkich szczeblach rosyjskiej armii i resortu obrony jest ogromna liczba korupcjogennych możliwości. Do tej pory organy ścigania ujawniły zaledwie kilkanaście takich spraw.

Gospodarka
Samorządy muszą być partnerami w rozwoju państwa
Gospodarka
Janusz Jankowiak: Z retoryki premiera zniknął element wspólnotowy. Przez wybory?
Gospodarka
„Koniec naiwnej globalizacji”. Tusk chce stawiać na polskie firmy i patriotyzm gospodarczy
Gospodarka
Tąpnięcie notowań spółek energetycznych po zapowiedziach premiera. Chodzi o zyski
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Gospodarka
Donald Tusk: Czas na repolonizację polskiej gospodarki. Kapitał ma narodowość