El Niño winduje ceny cukru. Od 13 lat nie było tak drogo

El Niño powoduje upały i suszę w niektórych regionach świata, a ulewne deszcze w innych. Produkcja cukru cierpi, głównie w Indiach i Tajlandii. Wysokie ceny ropy naftowej powodują również wzrost cen cukru do najwyższego poziomu od wielu lat.

Publikacja: 06.10.2023 19:02

Ceny cukru skoczyły do najwyższego poziomu od wielu lat

Ceny cukru skoczyły do najwyższego poziomu od wielu lat

Foto: Adobe Stock

Światowe ceny cukru wzrosły do najwyższego poziomu od prawie 13 lat. Według Organizacja ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), jest to spowodowane przede wszystkim zjawiskiem pogodowym El Niño i jego konsekwencjami dla produkcji w Indiach i Tajlandii.

Czytaj więcej

Ceny olejów, mięsa i nabiału na świecie w dół. Cukru i zbóż - w górę

Odpowiedni wskaźnik cen wzrósł we wrześniu o 9,8 proc. w porównaniu z sierpniem, osiągając najwyższy poziom od listopada 2010 roku. Z wyliczeń FAO wynika, że wyższe ceny ropy naftowej na świecie również przyczyniły się do wzrostu cen cukru. Stanowi to zachętę dla producentów do przetwarzania części zbiorów na paliwo, co z kolei ogranicza podaż cukru i podnosi ceny.

Tajlandia jest drugim co do wielkości eksporterem cukru na świecie po Brazylii, a Indie trzecim co do wielkości eksporterem cukru na świecie.

Czytaj więcej

Kolejny najgorętszy miesiąc w historii świata. „Zmiana klimatu już nadeszła”.

El Niño to zjawisko pogodowe charakteryzujące się ociepleniem wód powierzchniowych na Oceanie Spokojnym. Występuje średnio co dwa do siedmiu lat i zwykle trwa od dziewięciu do dwunastu miesięcy. El Niño powoduje upały na całym świecie, a także susze w niektórych regionach i ulewne deszcze w innych. El Niño może jeszcze bardziej podnieść globalną temperaturę i doprowadzić do bardziej ekstremalnych warunków pogodowych. Ryzyko poważnych susz wzrasta w Australii, Indonezji i innych częściach Azji Południowej, podczas gdy opady deszczu rosną w południowych stanach USA i Ameryce Południowej, a także w Rogu Afryki i Azji Środkowej.

Według FAO ogólnie rzecz biorąc, światowe ceny żywności w ostatnim czasie ustabilizowały się. We wrześniu spadki cen ropy (minus 3,9 proc.), nabiału (minus 2,3 proc.) i mięsa (minus 1,0 proc.) zrównoważyły wzrost cen cukru i kukurydzy.

Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Przemysł spożywczy
Foie gras i łosoś zdominowały francuskie święta
Przemysł spożywczy
Piwo z Polski i innych krajów Unii Europejskiej wlewa się do Rosji