Mleczarze Polski i Ukrainy chcą handlu bez ograniczeń politycznych

Sektor mleczarski Polski i Ukrainy nie potrzebuje żadnych ograniczeń politycznych, ceł, kwot i innego limitowania relacji. Od władz oczekuje nie kłótni i gróźb, ale dyskusji oraz przejrzystych i stabilnych zasad dla obu stron.

Publikacja: 21.09.2023 15:17

Mleczarze Polski i Ukrainy chcą handlu bez ograniczeń politycznych

Foto: Adobe Stock

Podczas Międzynarodowego Forum Współpracy Mleczarskiej, które odbywa się w Białymstoku w dniach 20–21 września stowarzyszenia mleczarskie Ukrainy i Polski wezwały swoje rządy do podjęcia rzeczowego dialogu i działań na rzecz rozwoju sektora rolnego szczególnie mleczarstwa, (zamiast publicznej kłótni i straszenia ograniczeniami –v red). Pod apelem podpisały się cztery stowarzyszenia mleczarskie Polski i Związek Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy.

Czytaj więcej

Wojna na embarga może zrujnować relacje Polski i Ukrainy

"Wzywamy administrację rządową Polski i Ukrainy do wspierania naszych wysiłków na rzecz tworzenia dobrych relacji i współpracy przy wszystkich zawirowaniach politycznych. Oczekujemy konstruktywnego dialogu i zrozumienia, że ​​tylko wspólne działania oparte na obustronnym zrozumieniu i szacunku pozwolą nam na budowanie owocnych relacji w biznesie i handlu. A to przyczyni się do lepszego funkcjonowania polskiego i ukraińskiego rolnictwa oraz przetwórstwa mleka” – cytuje komunikat mleczarzy agencja Unian.

Branża mleczarska obu krajów deklaruje gotowość wsparcia działań rządów Ukrainy i Polski zmierzających do przystąpienia (Ukrainy – red.) do Unii Europejskiej na warunkach przyczyniających się do stworzenia nowoczesnego sektora mleczarskiego na Ukrainie oraz z uwzględnieniem, że interes polskich producentów i przetwórców mleka zostanie wzięty pod uwagę.

Jeden z sygnatariuszy apelu, dyrektor wykonawczy Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich Ukrainy, Arsen Didur, powiedział, że stowarzyszenia mleczarskie Ukrainy i Polski opowiadają się za utworzeniem silnych sektorów mleczarskich po obu stronach granicy.

„Przedsiębiorstwa mleczarskie Polski i Ukrainy wspierają wolny handel bez żadnych ograniczeń politycznych, ceł, kwot i innych limitów, przy oczekiwaniu przejrzystych i stabilnych zasad dla obu stron” – podkreślił Ukrainiec.

Przemysł spożywczy
Grozi nam tanie mięso. Polska boi się jego zalewu z Niemiec
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Przemysł spożywczy
Koniec kryzysu w gastronomii i rekordowe zwyżki. Gdzie najchętniej jadają Polacy?
Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Przemysł spożywczy
Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Przemysł spożywczy
Producenci mięsa pod presją kosztów. Szansą rynki zagraniczne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego