Zboże pod ostrzałem. Ukraina wysłała w kwietniu milion ton zbóż

Ukraina musi siać, mimo wojny i walk prowadzonych dosłownie – na polach. Dobra informacja polega na tym, że Rosjanom nie udało się całkowicie zatrzymać eksportu, mimo blokady portów i ostrzeliwania dróg, a także różnych problemów z koleją, w kwietniu Kijów wyeksportował milion ton zbóż.

Publikacja: 09.05.2022 14:08

Zboże pod ostrzałem. Ukraina wysłała w kwietniu milion ton zbóż

Foto: Bloomberg

Walki nawet o jedną trzecią uszczupliły możliwości produkcyjne tego kraju. - Ukraina obsiała w tym roku ok. 7 mln ha upraw jarych, czyli o 25-30 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2021 r., a w kwietniu wyeksportowała 1090 mln ton zboża - powiedział w poniedziałek minister rolnictwa Mykoła Solski. Eksport udaje się w głównej mierze przez terytorium Rumunii, ale transport tą drogą może się skomplikować za dwa miesiące, podczas eksportu tegorocznej już pszenicy do Rumunii i Bułgarii. Alternatywą są porty bałtyckie, tu rozwija się współpraca m.in. z Polską i Niemcami.

Minister Solski, cytowany przez Reutersa, powtórzył zarzuty, że Rosja kradnie zboże z Ukrainy a wszystkie statki przewożące zboże przez port w Sewastopolu na Krymie zostały skradzione. – Trwają prace nad tym, by skradzione ziarno można było szybko przejąć – powiedział, nie podając szczegółów.

Jak poinformował minister, kampania siewna trwa, choć walki i wcześniejsze ataki Rosjan utrudniły przede wszystkim logistykę, a powierzchnia zasiewu nie tylko zboża, ale też kukurydzy, była mniejsza. Powiedział, że zasiew w tym roku nie był tej samej jakości co w zeszłym roku i że powierzchnia zasiewu kukurydzy była mniejsza. To ważne informacje, ponieważ w rankingu Międzynarodowej Rady Zbożowej (ICG) Ukraina była w ubiegłym sezonie 2020/21 czwartym na świecie eksporterem kukurydzy i szóstym eksporterem pszenicy.

Według ONZ, na Ukrainie utknęło prawie 25 mln ton zbóż i nie może opuścić kraju z powodu problemów infrastrukturalnych i zablokowanych portów Morza Czarnego. Według ukraińskich urzędników, nadwyżka eksportowa wynosi około 12 mln ton. Jednak brak eksportu rodzi kolejny problem, który nadejdzie wraz ze zbiorami – brak eksportu nie zwalnia miejsca w magazynach i duże dziś zapasy nie pozostawią miejsca na przechowywanie nowego, tegorocznego ziarna.

ONZ powtarza, że bez Ukrainy, bez przywrócenia ukraińskiej produkcji rolnej na rynku światowym, nie można rozwiązać narastającego problemu globalnego bezpieczeństwa żywnościowego

Czytaj więcej

Wiceminister rolnictwa Ukrainy: Naszej żywności nie da się zastąpić. Będzie głód
Przemysł spożywczy
Maleje sprzedaż szampana, bo nie ma czego świętować
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Przemysł spożywczy
Masło jest wciąż drogie i może być droższe. A promocji ubyło
Przemysł spożywczy
Grozi nam tanie mięso. Polska boi się jego zalewu z Niemiec
Przemysł spożywczy
Koniec kryzysu w gastronomii i rekordowe zwyżki. Gdzie najchętniej jadają Polacy?
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Przemysł spożywczy
Starbucks radykalnie zmienia zasady. Będzie nowy kodeks postępowania dla gości
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego