Aleksandra Ptak-Iglewska

Aleksandra Ptak-Iglewska

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka prawa na EUV Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, polonistyki na UWr oraz studiów podyplomowych stosunki międzynarodowe i dyplomacja na Collegium Civitas. Dziennikarka działu ekonomicznego „Rzeczpospolitej” od 2017 r.

Ponad 20 mld zł strat przez dyskryminację osób LGBT. Mamy raport

Polska traci ponad 20 mld rocznie na wykluczaniu osób LGBT. A tolerancja się opłaca, bo firmy bardziej przyjazne mają lepsze wyniki finansowe – tak wynika z raportu organizacji Open for Business. Społeczność czeka na ustawę o związkach partnerskich.

Biznes nie chce naprawiać klimatu. Korporacje nie zamierzają za to płacić

Wielkie korporacje nie chcą ponosić kosztów ochrony klimatu – wynika z międzynarodowego badania firmy EY, które „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza. Do tego na świecie rośnie niechęć do polityki klimatycznej. Donald Trump zapowiedział wystąpienie USA z porozumienia paryskiego, a Parlament Europejski naciska na spowolnienie unijnej zielonej transformacji.

Grozi nam tanie mięso. Polska boi się jego zalewu z Niemiec

Polscy producenci mięsa boją się napływu taniego mięsa z Niemiec – alarmują największe polskie związki branżowe. Niemcy, drugi co do wielkości producent mięsa w UE, mają problemy z eksportem mięsa z powodu pryszczycy.

Nikt nie chce akcji Manufaktury. Ponad 1000 wierzycieli trafiło do syndyka

Żaden kupiec nie zgłosił się na licytację akcji Manufaktury Piwa Wódki i Piwa, zorganizowaną przez komornika z Lublina, dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Lawinowo przybywa wierzycieli zgłaszających się do syndyka. To już ponad 1000 osób.

Groźna choroba na granicy z Polską. Zagraża polskiemu eksportowi mięsa i mleka

Trzy bawoły padły pod Berlinem na pryszczycę w styczniu. To przed tą chorobą najbardziej drżą służby weterynaryjne i rządy krajów, bo może nawet wstrzymać eksport mięsa czy mleka. Polska z niepokojem patrzy na Niemcy, ale na razie u nas nie wykryto przypadków pryszczycy.

Bruksela szuka ryzykownych inwestycji. By wiedza nie trafiła w złe ręce

Inwestycje zagraniczne to nie zawsze złoto. Bruksela szuka podejrzanych inwestycji firm europejskich poza UE w półprzewodniki, AI i technologie kwantowe. Kraje członkowskie sprawdzą, czy nie trafiają one w niepowołane ręce.

Sprawa Cinkciarz.pl. Już 1200 osób skarży się na internetowy kantor w prokuraturze

Już 1200 osób liczy grono poszkodowanych przez byłego sponsora reprezentacji Polski, kantor wymiany walut Cinkciarz.pl. Spółka przeprasza, środków nie oddaje, oskarża banki i KNF. W tle – bizantyjski styl życia i góra bitcoinów.

Niemiecka motoryzacja tonie coraz szybciej. Kryzys się pogłębia

Nastroje w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym ponownie się pogarszają - zbadał niemiecki instytut badawczy iFO. Zamówienia nie wypełniają mocy produkcyjnych. Nastroje w dół, oczekiwania eksportowe - także w dół.

O co chodzi Trumpowi? Chce drogi handlowej i surowców Grenlandii

Wyjaśniamy, dlaczego Trump nagle zaatakował, na razie medialnie, niemal pustą wielką wyspę pod biegunem. I dlaczego to wywołało popłoch. Grenlandia jest przyszłym kluczowym graczem dla handlu światowego dzięki przejściu północnemu przez lody Arktyki.

Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli Manufaktury. Będzie więcej

Upadek Manufaktury Piwa, Wódki i Wina staje się faktem. Do syndyka zgłosiło się już 400 wierzycieli spółki, reszta ma na to czas do 10 stycznia. Janusz Palikot upadek swojego alkoholowego imperium obserwuje z aresztu.