Nie każdy prezent na święta wyślesz pocztą lub kurierem. Oto lista zakazów

Paczki pocztowe i kurierskie to popularna forma przesyłania najróżniejszych produktów. Przed nadaniem paczki warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty można w ten sposób wysyłać. Wyjaśniamy, co można, a czego nie można przesyłać pocztą i kurierem.

Skarbówka sięga po kodeks, by polować na czarownice

Fiskus wciąż traktuje prawo karne skarbowe instrumentalnie. Coraz chętniej stawia zarzuty i oskarża.

Nadchodzi rewolucja w urzędowej korespondencji. Jak się do niej przygotować

Za niespełna dwa tygodnie doręczenia elektroniczne staną się obowiązkową formą komunikacji w większości instytucji publicznych. Skrzynkę do e-Doręczeń można założyć i aktywować już teraz - informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

Koniec z prawnym ubezwłasnowolnianiem osób. Jest projekt

Sądowe ubezwłasnowolnienie mają zastąpić instrumenty wspieranego podejmowania decyzji przez osoby wymagające pomocy przy czynnościach prawnych.

ZUS poinformował o utrudnieniach. Problemy w dostępie już 13 grudnia

Osoby korzystające z elektronicznych usług ZUS w najbliższym czasie muszą się liczyć z dużymi utrudnieniami. Dostęp do portalu i aplikacji będzie ograniczony. Przyczyną są prace serwisowe, które zaczną się 13 grudnia.

Marek Domagalski: Ugody frankowe ratunkiem dla obciążonych sądów

Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.

Zmiany w aplikacji mObywatel już od 2025 roku. Minister ujawnił szczegóły

W 2025 roku aplikacja mObywatel zyska nowe funkcje. Pojawi się możliwość zastrzeżenia dokumentu tożsamości i zgłoszenia kolizji drogowej. W aplikacji dostępne będą także nowe legitymacje dla określonych grup i zawodów prawniczych.

Już za trzy tygodnie list polecony z urzędu przyjdzie on-line

System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.

Sąd: muzeum o. Rydzyka musi zapłacić podwykonawcy spółki Rafako

Muzeum "Pamięć i Tożsamość" im. św. Jana Pawła II w Toruniu, którym zarządza Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka, przegrało w toruńskim sądzie sprawę o zapłatę z firmą, która wykonała i montowała dach muzeum.

Czterolatek miał zapłacić zaległy czynsz. Sąd nie doczytał, w jakim jest wieku

Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.

Każdy lekarz usprawiedliwi nieobecność chorego w sądzie? Jest projekt ustawy

Uchylenie ustawy o lekarzu sądowym i pozostawienie każdemu lekarzowi prawa do wystawiania zaświadczeń usprawiedliwiających niestawiennictwo w sądzie z powodu choroby - takie rozwiązanie proponuje Naczelna Rada Adwokacka.

Resort Bodnara ma pomysł na sądowe spory frankowiczów. Oto, co się zmieni

Nie należy spodziewać się uchwalania ustawy frankowej w najbliższych tygodniach. Sam projekt może być jednak zaprezentowany jeszcze w tym roku. Z kolei od 1 stycznia ma działać dodatkowy wydział frankowy w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.

PKW chce wyłączenia neosędziów ze sprawy kary dla PiS

Do Sądu Najwyższego trafił wniosek PKW o wyłączenie wszystkich sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej wyznaczonych do orzekania ws. kary nałożonej na PiS za korzystanie w kampanii wyborczej z nielegalnie pozyskanych środków - podają Fakty RMF FM. Skargę PiS na decyzję PKW SN ma rozpatrzyć 11 grudnia.

Jako dziecko jechała na gapę, po 10 latach komornik zajął jej konto

Nastolatka, która prawie dekadę temu nie zapłaciła za jazdę miejskim autobusem bez biletu, przez lata nie odbierała wezwań do zapłaty, bo urzędnicy wysyłali je na zły adres. O sprawie dowiedziała się, kiedy komornik zajął jej konto.

Upoważnienie do konta bankowego na wypadek śmierci. Jak zrobić to zgodnie z prawem?

Jeżeli chcemy, by ktoś z bliskich zyskał dostęp do naszego konta naszej śmierci, powinniśmy wydać tzw. dyspozycję wkładem na wypadek śmierci. Dosyć często myli się ją z pełnomocnictwem, a to dwa różne rozwiązania. Warto o tym wiedzieć, bo pobranie pieniędzy z cudzego konta bez odpowiedniego upoważnienia może skończyć się oskarżeniem o kradzież lub wyłudzenie. Za to grozi kara do 8 lat więzienia.

Pisma e-mailem do sądu to wyjątek. Sąd Najwyższy stanowczo

Pismo procesowe złożone w postaci elektronicznej, poza pewnymi szczególnymi procedurami, nie wywołuje skutków.

W tych sytuacjach musisz wymienić dowód osobisty. Nie tylko gdy minie termin ważności

To bardzo istotne, aby mieć ważny dowód osobisty. Z różnych powodów wymiana dokumentu może okazać się koniecznością. Kto i kiedy musi to zrobić?

Obligatariusze Mennica Tower domagają się szybszego postępowania upadłościowego

Kilkadziesiąt osób zgromadziło się w czwartek pod budynkiem SO w Warszawie, domagając się energicznego działania w sprawie upadłości spółki GGH PF3, właściciela połowy budynku Mennica Legacy Tower. Liczą, że dzięki temu odzyskają pieniądze zainwestowane w budowę.