Kurator procesowy nie może odrzucić spadku? Sąd Najwyższy zdecydował

Sąd Najwyższy przesądził, jakiego kuratora dla nieobecnego spadkobiercy ma powołać sąd, aby mógł zadecydować, czy przyjmuje spadek, czy go odrzuca.

Jest projekt ustawy frankowej. Czy przyspieszy spory frankowiczów z bankami?

Znany jest wreszcie długo oczekiwany projekt ustawy frankowej autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Brak jawności pozbawia obrony? Ważne pytanie do SN w sprawie frankowej

Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, kiedy brak rozprawy pozbawia stronę możliwości obrony. I w konsekwencji, czy skutkuje to nieważnością postępowania.

Pytanie prejudycjalne do TSUE może zadecydować o wyniku sprawy

Rozstrzygnięcie TSUE podjęte w odpowiedzi na pytanie prejudycjalne jest wiążące dla sądu krajowego, który zadał pytanie, oraz dla innych sądów orzekających w tej samej sprawie. Jak i kiedy można wystąpić z takim pytaniem?

Sąd nie może przerzucać swoich obowiązków na frankowicza. Nowy wyrok SN

Sąd ma szukać abuzywności postanowień umowy kredytu, nawet bez wniosku konsumenta.

Sąd Najwyższy: Nie ma dłuższego terminu na odwieszenie sprawy cywilnej

W sprawach cywilnych, które sąd zawiesza z przyczyn obciążających stronę, obowiązuje krótki trzymiesięczny termin na wystąpienie o ich odwieszenie.

Problemy z systemem do e-Doręczeń. Jest nowy komunikat Ministerstwa Cyfryzacji

Rozwiązano większość problemów, które pojawiły się w pierwszych dniach obowiązywania systemu e-Doręczenia - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Cyfryzacji.

Zmiany w korespondencji z ZUS. Mają związek z E-doręczeniami

ZUS poinformował o wprowadzeniu zmian w zakresie doręczania pism do klientów, którzy mają profil na portalu PUE/eZUS. Mają one związek z wprowadzonym od 1 stycznia 2025 roku systemem e-Doręczeń.

Ogłoszono ranking najpopularniejszych imion dzieci w 2024 roku

Jakie imiona rodzice wybierali najczęściej w 2024 roku? Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało właśnie listę najpopularniejszych imion nadawanych dziewczynkom i chłopcom. W czołówce rankingu doszło do zmian.

Aktualizacja aplikacji mObywatel - jakie nowości będą dostępne?

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało 22 stycznia 2025 roku o kolejnej aktualizacji mObywatela. Pełny dostęp do nowych funkcji użytkownicy otrzymają 27 stycznia.

E-doręczenia opóźnione. Poczta Polska: to przez nadawców i adresatów

Nieustanne elektroniczne zapytania dotyczące statusu e-przesyłki w systemie e-Doręczeń są według Poczty Polskiej powodem kłopotów technicznych rzutujących na czas realizacji usług PURDE, czyli doręczenie całkowicie elektronicznego.

Wzrosły kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ile wynoszą od 2025 r.?

Wzrost minimalnego wynagrodzenia wpływa na wzrost wielu różnych świadczeń, ale nie tylko. Powoduje także wzrost kar za przestępstwa i wykroczenia skarbowe. Jak zmieni się wysokość grzywny oraz jaka jest różnica między wykroczeniem a przestępstwem?

Komornik: zarabiający minimalną pensję pod pseudoochroną

- Zawsze zachęcam osoby zarabiające minimalną pensję do dobrowolnych spłat długu, tłumacząc im, że wierzyciel o nich nie zapomni. Przypomni sobie o nich, gdy ci przejdą na emeryturę. Wówczas egzekucję z tego świadczenia, w przeciwieństwie do najniższego wynagrodzenia, będzie już można prowadzić. Tyle tylko, że emerytura będzie niska, za to narosłe przez lat odsetki ogromne - mówi Robert Damski, komornik sądowy z Lipna.

Frankowicze szybciej rozwiążą spór z bankiem. Rząd przedstawił projekt

Projekt przepisów umożliwiających sądom szybsze rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów denominowanych lub indeksowanych do franka szwajcarskiego ma być przyjęty przez Radę Ministrów w II kwartale 2025 r. W poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości ujawniło szczegóły projektu.

List z urzędu on-line. Co, jeśli nie mamy aktywnej skrzynki do e-Doręczeń?

e-Doręczenia, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zaczęły powszechnie obowiązywać wraz z początkiem 2025 roku. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniło, jak osoby bez aktywnej skrzynki do e-Doręczeń mogą korespondować z urzędami.

Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?

Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?

3,3 mln osób dostanie ważną wiadomość od ZUS. Lepiej się z nią zapoznać

ZUS poinformował o wysyłce informacji o rozliczeniu wpłat za 2024 r. Trafiły one do ponad 3,3 mln płatników składek. Wiadomość o stanie konta znajduje się na profilu na PUE/eZUS. Co zrobić, gdy otrzymamy informację o niedopłacie lub nadpłacie?

Ślepe pozwy obciążą sądy? SN i KRS przestrzegają

Wprowadzenie postępowań o naruszenie dóbr osobistych przeciwko osobom o nieustalonej tożsamości pociągnie za sobą znaczne obciążenie sądów, a krótkie terminy na ustalenie danych pozwanego mogą spowodować, że wzrośnie liczba odszkodowań za przewlekłość – przestrzegają Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.