Posiłki profilaktyczne zgodnie z prawem

Pracodawcy, którzy są zobowiązani do zapewnienia posiłków profilaktycznych, coraz częściej rezygnują z posiadania firmowej stołówki i wybierają talony, kupony, bony, a od jakiegoś czasu również karty żywieniowe. Na co zwrócić uwagę i jaką formę finansowania posiłków profilaktycznych wybrać, by móc stosować dopuszczalne ulgi bez ryzyka i zgodnie z obowiązującym prawem?

Publikacja: 30.10.2018 11:05

Posiłki profilaktyczne zgodnie z prawem

Przy wprowadzaniu ulg podatkowych dla posiłków profilaktycznych, intencją ustawodawcy było zagwarantowanie celowości tego świadczenia – czyli zapewnienie, że środki przeznaczone na ten cel zostaną wykorzystane na posiłki, które pracownik będzie mógł spożyć w czasie pracy. Dlatego zarówno RRM, jak i Ustawa o podatku dochodowym[i] jasno definiują, że zatrudnieni mogą za nie nabyć wyłącznie napoje bezalkoholowe, gotowe posiłki oraz artykuły spożywcze. To na pracodawcy spoczywa obowiązek wyboru takiej formy, która spełni ten warunek i uniemożliwi pracownikom zakup np. alkoholu, papierosów czy chemii gospodarczej.  

Pozostało 92% artykułu

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Nadchodzą duże zmiany w prawie drogowym. Rząd wskrzesza martwe przepisy
Materiał Promocyjny
Fotowoltaika naturalnym partnerem auta elektrycznego
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje