PKW dyskutowała, czy i co odpowiedzieć ministrowi Domańskiemu. Były emocje

Państwowa Komisja Wyborcza KW zajęła się w czwartek pytaniem ministra finansów Andrzeja Domańskiego o to, jak ma on wykonać uchwałę PKW ws. wypłaty pieniędzy dla Prawa i Sprawiedliwości. PKW jeszcze "wykładni" nie sformułowała, ale zdecydowała, że przygotuje dwa projekty odpowiedzi.

Publikacja: 16.01.2025 19:41

Członek PKW Ryszard Kalisz  przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie w czwartek 16 st

Członek PKW Ryszard Kalisz przed siedzibą Państwowej Komisji Wyborczej w Warszawie w czwartek 16 stycznia 2025 r.

Foto: PAP/Leszek Szymański

dgk

Przypomnijmy: minister Andrzej Domański zwrócił się do Komisji o wykładnię uchwały wydanej 30 grudnia 2024 r. o ostatecznym przyjęciu sprawozdanie komitetu wyborczego PiS. Zgodnie z kodeksem wyborczym, minister finansów powinien wykonać uchwałę, lecz ma wątpliwości, w jaki sposób tego dokonać: wypłacić pieniądze, czy nie wypłacać.  Uchwała nie przesądza bowiem o tym, czy kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem i czy wydane przez nią orzeczenie, które było podstawą decyzji PKW, jest skuteczne.

PKW stwierdziła w uchwale, że została ona podjęta wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi PiS przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i „jest immamentnie i bezpośrednio powiązana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu będącego sądem w rozumieniu Konstytucji i Kodeksu wyborczego”. Jednocześnie PKW zaznaczyła, iż nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP i nie przesądza o skuteczności jej orzeczenia. Jak tłumaczył  członek PKW Paweł Gieras, „PKW zastrzegła pewnego rodzaju warunkowość swojej uchwały, mianowicie, że ona jest skuteczna w przypadku uznania, że Izba wydająca orzeczenie jest sądem w rozumieniu Konstytucji RP”.

Za przyjęciem takiej uchwały głosowało czterech członków PKW: Sylwester Marciniak, Wojciech Sych, Arkadiusz Pikulik oraz Mirosław Suski. Trzech było przeciw: Ryszard Kalisz, Paweł Gieras i Maciej Kliś. Dwóch członków, Ryszard Balicki i Konrad Składowski, wstrzymało się od głosu.

Czytaj więcej

Domański odbija piłeczkę w sprawie pieniędzy dla PiS. Odpowiedział szefowi PKW

Dyskusja w PKW: odpowiadać czy nie odpowiadać ministrowi finansów

Choć obrady Komisji rozpoczęły się tuż po 16.00, dopiero pod koniec posiedzenia zajęła się ona pismem ministra Domańskiego. Pomiędzy członkami PKW wywiązała się dyskusja o tym, czy Komisja  powinna odpowiedzieć ministrowi finansów na jego pismo. Przewodniczący PKW zaznaczył, że sytuacja ma precedensowy charakter: nigdy wcześniej członek rządu nie prosił o dokonanie takiej wykładni. Wskazał też, że podstawą do wypłaty dotacji jest informacja PKW wysyłana na podstawie art. 150 par. 6 kodeksu wyborczego i tylko ten kodeks ma zastosowanie do spraw okołowyborczych. Nie można zatem sięgać w takich sprawach po kodeks postępowania administracyjnego czy kodeks cywilny.

Z kolei członek Komisji Ryszard Kalisz złożył wniosek o udzielenie ministrowi merytorycznej odpowiedzi. Zaproponował , by uznać, że uchwała PKW z 30 grudnia 2024 r., „nie może wywoływać skutków prawnych i finansowych”, gdyż Izba Kontroli Nadzwyczajnej jest sądem specjalnym, a nie sądem spraw, a dodatkowo – jak powiedział - „żadna z osób orzekających w tej sprawie nie jest powołana w sposób prawidłowy”.

Ten wniosek wywołał sporo emocji. Sylwester Marciniak uznał, że propozycja Kalisza jest próbą "ubezwłasnowolnienia przewodniczącego PKW". Wyraził wątpliwość, czy "jakikolwiek organ kolegialny ma taki regulamin, żeby zmusić przewodniczącego do sporządzenia pisma określonej treści.

- Nie powinno być tak, że pan mecenas Kalisz przynosi pismo i my na gorąco mamy decydować. Powinniśmy móc się z nim zapoznać wcześniej. Traktuję to jako wrzutkę – powiedział Arkadiusz Pikulik.

W ocenie Macieja Klisia uchwała jest jednoznaczna, punkt o jej związku z orzeczeniem Izby Kontroli naświetla jedynie wątpliwości dotyczące kwestionowanej izby SN. Wniosek Kalisza nie został przyjęty.

Czytaj więcej

Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?

Dwie wersje wyjaśnień dotyczących wykonania uchwały PKW ws. wypłaty dotacji dla PiS

Inny członek PKW Paweł Gieras powiedział, że Komisja nie powinna udzielać wykładni. - Nie wiem, jak to nazwać: informacja, wyjaśnienie, ale coś z PKW powinno wyjść, bo leży to w interesie publicznym – stwierdził.

Prof. Konrad Składowski zaproponował, by udzielić ministrowi odpowiedzi w formie "wyjaśnień", ale nie od razu, lecz po "jakimś namyśle". Także prof. Ryszard Balicki powiedział, że Komisja powinna przygotować wersję roboczą, do której będą mogli się odnieść wszyscy członkowie PKW.   

Ostatecznie PKW zdecydowała, że do 23 stycznia Ryszard Balicki (z nadania KO) i Arkadiusz Pikulik (z nadania PiS) przygotują dwa projekty odpowiedzi dla ministra Domańskiego konsultując ich treść z pozostałymi członkami Komisji w trybie obiegowym. Ostateczny kształt odpowiedzi ma zostać przyjęty na posiedzeniu, które zaplanowano na 27 stycznia.  

Przypomnijmy: minister Andrzej Domański zwrócił się do Komisji o wykładnię uchwały wydanej 30 grudnia 2024 r. o ostatecznym przyjęciu sprawozdanie komitetu wyborczego PiS. Zgodnie z kodeksem wyborczym, minister finansów powinien wykonać uchwałę, lecz ma wątpliwości, w jaki sposób tego dokonać: wypłacić pieniądze, czy nie wypłacać.  Uchwała nie przesądza bowiem o tym, czy kwestionowana Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN jest sądem i czy wydane przez nią orzeczenie, które było podstawą decyzji PKW, jest skuteczne.

Pozostało jeszcze 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Reforma w sprawie statusu tzw. neosędziów gotowa. Wiemy, jak rząd chce naprawić sądy
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Służby mundurowe
Ile wyniosą podwyżki w służbach mundurowych w 2025 r. i jak będą rozdzielane?
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus w lutym 2025. Można też składać nowe wnioski