Podczas obecnego posiedzenia Sejm ma zająć się projektem tzw. ustawy incydentalnej zgłoszonej przez posłów Polski 2050-Trzeciej Drogi. Zakłada ona, iż w sprawach dotyczących rozpoznawania protestów wyborczych i stwierdzania ważności wyborów prezydenckich w 2025 roku miałyby orzekać trzy połączone izby Sądu Najwyższego: Karna, Cywilna i Pracy, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Przypomnijmy, iż z taką propozycją wyszedł marszałek Sejmu i kandydat na prezydenta Szymon Hołownia (Polska 2050). Była to reakcja na grudniową decyzją Państwowej Komisji Wyborczej o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych. Zostały one wówczas odroczone do momentu wyjaśnienia przez organ ustawodawczy kwestii statusu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.
Ostatecznie 30 grudnia PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS. W uchwale zaznaczono, że komisja nie przesądza o statusie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. „Niniejsza uchwała została podjęta wyłącznie w wyniku uwzględnienia skargi przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jest immanentnie i bezpośrednio powiązana z orzeczeniem, które musi pochodzić od organu będącego sądem w rozumieniu konstytucji RP i kodeksu wyborczego. PKW nie przesądza przy tym, iż IKNiSP SN jest sądem w rozumieniu konstytucji i nie przesądza o skuteczności orzeczenia” - napisano.
Co mówi Konstytucja i przepisy ustawy o Sądzie Najwyższym
Stwierdzenie ważności wyboru Prezydenta RP
Art. 129 § 1 Konstytucji
Ważność wyboru Prezydenta Rzeczypospolitej stwierdza Sąd Najwyższy.
Art. 26. § 1 pkt. 2 Ustawy o Sądzie Najwyższym
Do właściwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych należy rozpoznawanie protestów wyborczych i protestów przeciwko ważności referendum ogólnokrajowego i referendum konstytucyjnego oraz stwierdzanie ważności wyborów i referendum, a także spraw, w których złożono środki odwoławcze od uchwał Państwowej Komisji Wyborczej.
Władysław Kosiniak-Kamysz: Trybunał Stanu powinien orzekać ws. legalności wyborów prezydenckich
W środę lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że jego ugrupowanie zgłosi do projektu tzw. ustawy incydentalnej poprawkę, aby to Trybunał Stanu orzekał w sprawie ważności wyborów.