Rząd Donalda Tuska ujawnił projekt ustawy o związkach partnerskich

Projekt ustawy o rejestrowanych związkach partnerskich opublikowano w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jego autorką jest ministra do spraw równości Katarzyna Kotula (Lewica).

Publikacja: 18.10.2024 13:15

Rząd Donalda Tuska ujawnił projekt ustawy o związkach partnerskich

Foto: PAP/Radek Pietruszka

mat

Projekt wprowadza do polskiego porządku prawnego nową instytucję - rejestrowanego związku partnerskiego - czytamy w uzasadnieniu. Jak podkreślono, projekt jest „odpowiedzią na potrzeby społeczne par tej samej płci, które nie mają dostępu do instytucji małżeństwa, ale także par różnej płci żyjących w związkach nieformalnych, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą zawrzeć małżeństwa”.

Minister do spraw równości Katarzyna Kotula z Lewicy stwierdziła w mediach społecznościowych, iż jest to „nowy rozdział w długim marszu po równość, który dzięki wieloletniej pracy wielu organizacji LGBT i społeczeństwa obywatelskiego doprowadził nas do tego historycznego momentu". 

Ustawa zawiera regulacje dotyczące sposobu zawierania i ustania rejestrowanego związku partnerskiego, praw i obowiązków osób w rejestrowanych związkach partnerskich, a także uczestnictwa w sprawowaniu pieczy nad dzieckiem i stosunków majątkowych.


Kto będzie mógł zawrzeć związek partnerski w Polsce

Zgodnie z projektem taki związek będą mogły zawrzeć dwie osoby, które ukończyły 18 rok życia, bez względu na płeć. Jego rejestracji będzie dokonywał kierownik urzędu stanu cywilnego. Oceni on zdolność do jego zawarcia i dokona wpisu do rejestru związków partnerskich. Przy czym,  „w przypadku powzięcia informacji o istnieniu okoliczności, która może wyłączać możliwość zawarcia związku partnerskiego, kierownik urzędu stanu cywilnego będzie mógł odmówić przyjęcia oświadczeń, a w razie wątpliwości zwróci się do sądu o rozstrzygnięcie, czy związek może zostać zawarty".

Przed zarejestrowaniem związku partnerskiego każda z osób będzie mogła złożyć oświadczenie o nazwisku, jakie będzie nosiła po zarejestrowaniu związku partnerskiego. Zgodnie z projektem  „osoby w związku partnerskim mogą nosić wspólne nazwisko będące dotychczasowym nazwiskiem jednej z nich. Każda z nich może również zachować swoje dotychczasowe nazwisko albo połączyć z nim dotychczasowe nazwisko drugiej osoby w związku partnerskim. Nazwisko utworzone w wyniku połączenia nie może składać się z więcej niż dwóch członów".

Projekt reguluje też sytuację osób, które zawarły małżeństwa z osobami tej samej płci za granicą. Będą miały możliwość złożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego oświadczenia, że małżeństwo zawarte za granicą wywoływać będzie w Polsce takie skutki, jakie pociąga za sobą zawarcie związku partnerskiego. Jak wyjaśniono,  „złożenie takiego oświadczenia jest więc de facto formą zawarcia związku partnerskiego. Kierownik USC sporządzi na tej podstawie polski akt zawarcia związku partnerskiego".

Czytaj więcej

Związki partnerskie coraz bliżej

Jak będzie wyglądała kwestia majątku w związku partnerskim

Projekt zawiera uregulowania dotyczące wspólnego majątku. Otóż z chwilą zarejestrowania związku partnerskiego osoby w związku partnerskim będzie łączyć ustrój rozdzielności majątkowej. Każda z osób w związku partnerskim zachowuje zarówno majątek nabyty przed zawarciem związku partnerskiego, jak i majątek nabyty później. Każda z osób zarządza samodzielnie swoim majątkiem.

Jednocześnie osoby w zarejestrowanym związku partnerskim będą mogły przez umowę zawartą w formie aktu notarialnego (umowa majątkowa partnerska) ustanowić wspólność majątkową (wspólność partnerską) obejmującą przedmioty majątkowe określone w tej umowie (wspólny majątek partnerski). Umowa taka będzie mogła  poprzedzać zarejestrowanie związku partnerskiego.

A co w przypadku rozwiązania takiego związku?  „Przez rok po ustaniu związku partnerskiego byłe osoby partnerskie będą zobowiązane do wzajemnej alimentacji, jeżeli jedna z nich znajdzie się w niedostatku. Obowiązek ten dotyczył będzie sytuacji, gdy doszło do rozwiązania związku partnerskiego zarówno na mocy oświadczenia jednej ze stron jak i zgodnego oświadczenia stron. Obowiązek alimentacyjny będzie wygasał po upływie roku oraz na skutek zawarcia przez osobę uprawnioną małżeństwa lub nowego związku partnerskiego. Wygaśnięcie tego obowiązku nie będzie stanowić jednak przeszkody do wydania przez sąd rozstrzygnięcia o świadczeniach alimentacyjnych należnych za okres, w którym znajdował on zastosowanie".

Czytaj więcej

Sondaż "Rz": Czy Polacy chcą przepisów regulujących kwestie związków partnerskich?

Co z dziećmi w związku partnerskim

Ustawa nie przewiduje możliwości ani adopcji zewnętrznej, ani możliwości przysposobienia dziecka/dzieci partnera/partnerki. Jak jednak zaznaczono w uzasadnieniu projektu osoba w rejestrowanym związku partnerskim będzie uprawniona do „uczestniczenia w sprawowaniu bieżącej pieczy nad wspólnie z nim zamieszkującym dzieckiem pozostającym pod władzą rodzicielską drugiej z osób w związku partnerskim i jego wychowaniu, chyba że sprzeciwi się temu którekolwiek z rodziców wykonujących władzę rodzicielską nad tym dzieckiem”.

Czytaj więcej

Kolejne zwycięstwo polskiej pary jednopłciowej przed Trybunałem w Strasburgu

Jak będzie można rozwiązać związek partnerski

Zdaniem autorów projektu, procedura ustania związku partnerskiego powinna korespondować z procedurą jego zawierania, dlatego ma stanowić „odzwierciedlenie elastycznego charakteru związku, który oparty jest na autonomii woli każdej ze stron co do chęci pozostawania w nim, a tym samym powierzenia im pełnej decyzyjności co do jego zakończenia”.

Przepisy projektu przewidują możliwość podjęcia wspólnej decyzji o zakończeniu związku (na drodze zgodnego oświadczenia obu osób partnerskich), więc jak zauważają autorzy, ustanie związku nie będzie wymagać angażowania sądu, tylko pozostanie w sferze autonomii stron. Rejestrowany związek partnerski będzie rozwiązany w następstwie złożenia kierownikowi urzędu stanu cywilnego lub konsulowi zgodnych oświadczeń woli o ustaniu związku, w odstępie nie dłuższym niż 3 dni, albo osobistego złożenia przez jedną z osób w związku partnerskim oświadczenia o jednostronnym rozwiązaniu związku przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem.

Różnice między rejestrowanym związkiem partnerskim a małżeństwem

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że „rejestrowany związek partnerski w wielu miejscach różni się od małżeństwa".

Oto różnice między związkiem partnerskim a małżeństwem:

  • procedura zarejestrowania związku partnerskiego jest prostsza, bardziej elastyczna i mniej sformalizowana - także ze skróconym czasem pomiędzy złożeniem zapewnień o braku przeszkód do zawarcia związku a jego zarejestrowaniem – 14 dni (w przypadku małżeństwa - 30 dni);
  • nie ma możliwości zawarcia związku partnerskiego w formie wyznaniowej ani nie ma wymogu zawierania go w formie uroczystej;
  • okolicznością wyłączającą zawarcie związku partnerskiego jest wiek poniżej 18 lat i brak możliwości uzyskania sądowej zgody na zawarcie związku poniżej 18 roku życia;
  • rejestrowany związek partnerski nie tworzy też powinowactwa, czyli więzi prawnej między partnerami/partnerkami, a krewnymi partnera/partnerki;
  • ograniczony katalog praw i obowiązków w stosunku do praw i obowiązków małżonków, zastąpienie pojęć “wspólne pożycie” i “wspólne życie” pojęciem "tworzenie związku" i "pozostawanie w związku";
  • w rejestrowanych związkach partnerskich domyślną formą stosunków majątkowych między partnerami jest rozdzielność majątkowa, a nie - jak w przypadku małżeństwa - wspólność majątkowa małżeńska;
  • nie jest możliwa wspólna adopcja zewnętrzna dzieci przez osoby będące w rejestrowanym związku partnerskim, ani nie jest też możliwe przysposobienie wewnętrzne dziecka osoby w związku partnerskim;
  • nie ma, jak w małżeństwie, domniemania rodzicielstwa - jeśli dziecko urodzi się w trakcie trwania związku partnerskiego, ojciec musi je uznać w urzędzie stanu cywilnego;
  • partner/partnerka rodzica nie ma prawa wykonywania władzy rodzicielskiej - może jedynie podejmować decyzje dotyczące życia codziennego dziecka;
  • związek partnerski ustaje bez wyroku sądu rozwodowego, na zgodny wniosek stron lub na wniosek jednej z osób będących w związku partnerskim.
  • ustanie związku nie jest zależne od wystąpienia przesłanki trwałego i zupełnego rozkładu pożycia, a także nie obejmuje orzekania o winie.
  • związek partnerski może być zawsze rozwiązany przez osoby partnerskie, nie ma ograniczeń
  • rejestrowanych związków partnerskich nie dotyczą też przepisy o ustaleniu nieistnienia związku - możliwe jest wyłącznie unieważnienie związku partnerskiego (a więc związek partnerski ustaje dopiero w momencie orzeczenia nieważności);
  • nie przewidziano instytucji separacji dla związku partnerskiego.


Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego