Zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego: praca do 67. roku życia

Będziemy pracować do 67. roku życia. Pracodawcom przybędzie obowiązków związanych z obliczaniem indywidualnych okresów ochronnych

Publikacja: 15.02.2012 07:56

Zrównanie i wydłużenie wieku emerytalnego: praca do 67. roku życia

Foto: Fotorzepa/Piotr Nowak

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy podwyższającej wiek emerytalny docelowo do 67. roku życia. Akcja zrównywania ma się rozpocząć od stycznia przyszłego roku.

Pełne skutki zmian dopiero w 2040 r.

Co cztery miesiące wiek emerytalny będzie podwyższany o miesiąc.

Pierwszy rocznik mężczyzn, który będzie pracował do 67 lat, to 1953. Dostaną świadczenia w 2020 r. Natomiast pierwszym rocznikiem kobiet, który przejdzie na emeryturę o pełne siedem lat później niż obecnie, będzie 1973 (dotyczy to pań urodzonych po 30 września). Zakończą one swoją aktywność zawodową w 2040 r.

Projekt zmienia również zasady ochrony przedemerytalnej. Dziś należy się ona osobom, którym brakuje czterech lat do emerytury. Nie można im wypowiedzieć umów o pracę.

Podwyższenie wieku emerytalnego nie pozbawi tej ochrony osób, które już zostały nią objęte. Zgodnie bowiem z przepisem przejściowym nowelizacji pracownicy, którzy 1 stycznia 2013 r. będą objęci ochroną przedemerytalną, zachowają gwarancję etatu do czasu osiągnięcia nowego, wydłużonego wieku emerytalnego. Zwolnienia nie muszą się więc obawiać kobiety z roczników 1953 – 1956 i mężczyźni urodzeni w latach 1948 – 1951.

Aż 16 miesięcy dłużej, bo do kwietnia 2018 r., zamiast do grudnia 2016 r., ochroną będą objęte panie urodzone w grudniu 1956 r. i panowie urodzeni w grudniu 1951 r.

Nowe zadania dla działów kadr

Automatyczne wydłużenie ochrony przedemerytalnej nie obejmie kobiet urodzonych po 31 grudnia 1956 r. i mężczyzn urodzonych po 31 grudnia 1951 r.

Im pracodawca będzie musiał indywidualnie naliczać datę, w której wejdą w okres ochronny.

Dla właścicieli firm może to być duży kłopot, gdyż aż trzy razy w roku będą musieli sprawdzać, kto z załogi uzyskał ochronę przed zwolnieniem. Ten obowiązek potrwa do października 2036 r. Dopiero wtedy wyrówna się czas wchodzenia w ochronę przedemerytalną wszystkich zatrudnionych.

etap legislacyjny: konsultacje społeczne

Prawa nabyte

Prokuratorzy i sędziowie będą przechodzili w stan spoczynku na nowych zasadach. Tak jak wszyscy zatrudnieni, będą także pracować do 67. roku życia. Bez zmian pozostałby jedynie wiek uprawniający do świadczeń o charakterze wygasającym, tj. do emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych nauczycieli. Nie zmienią się również warunki nabywania prawa do świadczeń przedemerytalnych. Konsekwencją zmiany powszechnego wieku emerytalnego byłoby natomiast wydłużenie okresu wypłaty tego rodzaju świadczeń, także tych przyznanych przed wejściem w życie nowelizacji.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekazało do konsultacji projekt nowelizacji ustawy podwyższającej wiek emerytalny docelowo do 67. roku życia. Akcja zrównywania ma się rozpocząć od stycznia przyszłego roku.

Pełne skutki zmian dopiero w 2040 r.

Pozostało 90% artykułu
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki