Jestem zadłużona w bankach, a w czerwcu biorę ślub. Czy mój przyszły mąż będzie odpowiadał za moje długi? Dostał w spadku po rodzicach dom i działkę, czy mogą je zająć komornicy za moje długi? Czy powinniśmy podpisać intercyzę? A może mąż mógłby przepisać nieruchomości w spadku naszemu 11-letniemu synowi? Czy to byłoby rozwiązanie?
- pyta czytelniczka
Czytelniczka nie musi się obawiać, że za jej panieńskie długi mąż straci spadek. Wierzyciele (banki) mogą jednak sięgnąć po jej wynagrodzenie za pracę lub inne zarobki, które po ślubie będą składnikiem wspólnego majątku jej i męża.
Moje, twoje, nasze
Po zawarciu małżeństwa między czytelniczką i jej mężem powstanie wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) i trzy masy majątkowe: majątek osobisty żony, majątek osobisty męża oraz ich majątek wspólny.
Majątek osobisty, to przede wszystkim przedmioty osobiste oraz to wszystko, co kawaler lub panna nabyli przed ślubem - np. kupili albo dostali w spadku lub darowiźnie. Dodajmy, że w przypadku spadków i darowizn również te otrzymane po ślubie nie wchodzą do majątku wspólnego, chyba że darczyńca lub spadkodawca wyraźnie zaznaczyli w akcie darowizny, że mają ten majątek zasilić (art. 31-33 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; dalej k.r.o.). Spadkowe nieruchomości męża będą więc wyłącznie jego własnością również po ślubie, jeśli jego rodzice nie wyrazili innej woli.