Aktualizacja: 24.11.2024 22:13 Publikacja: 18.09.2024 07:16
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z projektem ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy m.in. organizacje pozarządowe, urzędy pracy, Ochotnicze Hufce Pracy, samorządy, agencje zatrudnienia będą mogły starać się o pozyskanie z Funduszu Pracy pieniędzy na organizację działań wspierających aktywizację zawodową, integrację i aktywność społeczną cudzoziemców. Do działań integracyjnych można zaliczyć np. pomoc w nauce języka osobom podejmującym pracę.
Nowe rozwiązanie umożliwi korzystanie z kursów osobom pracującym (a nie jedynie bezrobotnym jak aktualnie) oraz pozwoli na pozyskanie pieniędzy na przeprowadzenie kursów nowym podmiotom m.in. organizacjom pozarządowym. Obecnie pieniądze na organizowanie kursów mogą otrzymywać powiaty. Adwokat Karolina Schiffter, partner w PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler, podkreśla, że zgodnie z obowiązującym art. 40b ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy starosta inicjuje, organizuje i finansuje z Funduszu Pracy szkolenia z języka polskiego dla osób bezrobotnych oraz poszukujących pracy cudzoziemców. Aby z takiego szkolenia skorzystać, bezrobotny musi przedstawić skierowanie z urzędu pracy, w którym jest zarejestrowany.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Zaawansowane algorytmy są skutecznym wsparciem dla działów HR w rekrutacji, analizie danych i optymalizacji procesów. Pozwalają zaoszczędzić czas i poprawiają jakość decyzji. Ale niosą też ze sobą wyzwania.
Prace rządowe nad ustawą w tej sprawie są bliskie zakończenia – zapewniła Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski .
Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.
Kobiety wciąż stanowią mniejszość w lokalnych władzach, mimo rosnącej liczby kandydatek w wyborach. Jakie są przyczyny tej nierówności i co można zrobić, aby zwiększyć reprezentację kobiet w polityce lokalnej?
Umorzenie składek od przedsiębiorców i różne nowe formy wsparcia samorządów - to treść noweli do ustawy powodziowej.
Nowoczesne technologie pomagają organowi rentowemu typować płatników składek do kontroli.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Co dziś nowego w prawie i gospodarce? Co opublikowano w Dzienniku Ustaw, jakie akty prawne wchodzą w życie, jakie ważne interpretacje wydały sądy, co ogłosił GUS, a co zapowiedział rząd? Oto subiektywne kalendarium dla profesjonalistów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas