Marcin Romanowski bez immunitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu uchyliło immunitet członka tego organu, jaki przysługiwał Marcinowi Romanowskiemu. Za głosowało 85 członków ZPRE, przeciw 23, trzech wstrzymało się od głosu.

Publikacja: 02.10.2024 16:47

Poseł PiS Marcin Romanowski

Poseł PiS Marcin Romanowski

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Decyzja ZPRE zostanie niezwłocznie przekazana prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi. Otwiera ona polskiej prokuraturze drogę do ponownego ogłoszenia zarzutów byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Czytaj więcej

Co dalej z Marcinem Romanowskim? Czy trafi do aresztu?

Marcin Romanowski „uciekł ze Strasburga”, czy „nie miał czasu”?

We wtorek za zniesieniem immunitetu Marcina Romanowskiego opowiedziała się  Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy stosunkiem głosów 16 do 5. 

Podczas dzisiejszej debaty członkowie Zgromadzenia podkreślali precedensowy charakter decyzji o uchyleniu immunitetu członka ZPRE, zwracali uwagę na właściwe umocowanie wniosku o uchylenie immunitetu i powagę zarzutów, jakie polska prokuratura chce postawić Romanowskiemu. Zwolennicy uchylenia immunitetu podkreślali, że Romanowski miał szansę przedstawić swoje argumenty, ale wybrał ucieczkę.

Czytaj więcej

Marcin Romanowski nie stawił się na komisji ZP Rady Europy w swojej sprawie

– Jako że pan Romanowski ma do czynienia z zarzutami karnymi w kraju, RE i immunitet nie powinien go chronić przed sprawiedliwym sądem. Parlament krajowy już uchylił mu immunitet, jeszcze w lipcu tego roku. Uchylenie immunitetu nie oznacza, że ktoś jest czegokolwiek winny. Wręcz przeciwnie, jest to sposobem udowodnienia przed sądem, że człowiek może być niewinny – stwierdził w swoim wystąpieniu Ryszard Petru (Polska 2050), który także jest członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Przeciwnicy decyzji o uchyleniu immunitetu podkreślali, że Romanowski miał za mało czasu, by przygotować się do przedstawienia swoich argumentów. Wnioskowali o przekierowanie raportu z powrotem do Komisji (Zgromadzenie się na to nie zgodziło). Katarzyna Sójka (PiS) stwierdziła, że cała procedura przeciwko Romanowskiemu, więc także wniosek o uchylenie mu immunitetu mogą być nielegalne z powodu orzeczenia SN kwestionującego zmiany personalne w Prokuraturze Krajowej w Polsce dokonane przez rząd Tuska.

Przypomnijmy, że prokurator generalny Adam Bodnar w niedzielę skierował do Przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Suwerennej Polski Marcinowi Romanowskiemu. Była to reakcja na piątkową decyzję Sądu Okręgowego w Warszawie, który nie uwzględnił zażalenia prokuratury na postanowienie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie w sprawie tymczasowego aresztowania Romanowskiego. 

Poseł klubu PiS wnioskował o odroczenie wysłuchania, ale Komisja Regulaminowa nie przychyliła się do tego wniosku. Polityk nie stawił się na wtorkowym posiedzeniu Komisji Regulaminowej, nie wyznaczył swojego reprezentanta. Nie skorzystał także z zaoferowanej mu możliwości zdalnego przestawienia swoich racji, za pośrednictwem połączenia internetowego. Jak twierdził, wyjechał do Polski, aby przygotować się do obrony. 

- Pismo Prokuratura Generalnego do Zgromadzenia Parlamentarnego RE nie zostało mi przekazane przez Zgromadzenie. W poniedziałek wieczorem dowiedziałem się, że mam się stawić przed komisją regulaminową — tłumaczył Romanowski Polskiej Agencji Prasowej.

Decyzja ZPRE zostanie niezwłocznie przekazana prokuratorowi generalnemu Adamowi Bodnarowi. Otwiera ona polskiej prokuraturze drogę do ponownego ogłoszenia zarzutów byłemu wiceministrowi sprawiedliwości w sprawie dotyczącej nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości.

Marcin Romanowski „uciekł ze Strasburga”, czy „nie miał czasu”?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Sądy i trybunały
Stowarzyszenia sędziowskie apelują do tzw. neo-sędziów. Bodnar reaguje
Prawnicy
Prof. Marek Safjan: sytuacja jest jasna, prokuratorem krajowym jest Dariusz Korneluk
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw