Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł w maju 2022 r. w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim — przypomina Radio Katowice. Za m.in. publiczne propagowanie nazizmu sąd skazał pięciu mężczyzn i kobietę na kary pozbawienia wolności od 3 do 12 miesięcy w zawieszeniu. Prokuratura domagała się natomiast kar bezwzględnego więzienia, od ośmiu miesięcy do roku i czterech miesięcy więzienia.
Apelację złożyła obrona. Adwokaci oskarżonych argumentowali, że impreza nie miała charakteru publicznego, więc nie doszło do popełnienia czynu karalnego.
Sąd nie podzielił tego stanowiska.
- Sąd odwoławczy stoi na stanowisku, że takie zachowanie to nie jest zabawa, to nie jest żart, to nie jest żaden happening. Pozdrowienie poprzez podniesienie prawej ręki, taki gest hajlowania, jeszcze w naszym kręgu kulturowym kojarzy się jednoznacznie z nazistowskimi Niemcami i III Rzeszą, a ten salut wykonywany w otoczeniu flag III Rzeszy musi być traktowany jako afirmacja tej ideologii - powiedziała podczas rozprawy sędzia Aleksandra Odoj-Jarek, cytowana przez RMF24.
Prokuratura jest zadowolona z wyroku.