Rosjanie podczas wojny: areszt i grzywna za korzystanie z wolności słowa

Ukraińcy świętują dziś Dzień Niepodległości, w tym samym czasie upływa też pół roku panującej w Ukrainie wojny. W tym czasie wielu Rosjan poniosło konsekwencje za wyrażanie wsparcia wobec Ukrainy w walce o wolność.

Publikacja: 24.08.2022 19:53

Rosjanie podczas wojny: areszt i grzywna za korzystanie z wolności słowa

Foto: Adobe Stock

Wielu Rosjan zdążyło przekonać się, że wolność słowa długo nie zawita w ich ojczyźnie, od czasu wybuchu wojny w Ukrainie coraz łatwiej otrzymać karę administracyjną lub karną za wyrażanie swojego zdania. Wynika to z raportów OVDinfo dotyczących zatrzymań w ciągu ostatnich 6 miesięcy, które przeanalizował ukraiński serwis Hołod podając zaskakujące powody aresztowań oraz wymierzania sankcji w Rosji. 

1. Mieszkanka Azowa, Daria Kulikowa dokonała wpłaty środków na swoje konto przy pomocy bankomatu, dwa tygodnie później policja oskarżyła ją o korzystanie z banknotów z antywojennymi napisami, funkcjonariusze nie byli jednak w stanie wyjaśnić jak stwierdzono do kogo należały. 

2. Jewgienij Krugłow to członek zespołu archeologicznego w obwodzie tiumeńskim, który został zatrzymany w czasie pracy i przewiezony na przesłuchania - władza zarzuciła mu udostępnianie fałszywych informacji na temat zbrodni wojennych w Buczy i Mariupolu i skierowała do sądu psychiatrycznego w celu sporządzenia ekspertyzy o jego stanie. Wobec mężczyzny wszczęto postępowanie karne.

3. W sprawie Aleksieja Argunowa, nauczyciel historii i filozofii sąd uznał, że mężczyzna dokonał akcji dyskredytującej siły zbrojne Rosji, ponieważ zareagował smutnym emotikonem pod jednym z antywojennych postów oraz wyrażeniem "super" dla filmu Arnolda Schwarzeneggera o wydarzeniach w Ukrainie.

4. Wiaczesław Koszeliow został zatrzymany  podczas zawodów we wbieganiu po schodach w wieżowcach, ponieważ miał na sobie bluzę z napisem "30 lat niepodległej Ukrainy" i czapkę z ukraińskim symbolem narodowym. Policja wskazała, że swoim zachowaniem zakłóca przebieg zawodów i zabrano go do komisariatu. Wszczęto wobec niego postępowanie o przemoc wobec przedstawiciela władzy. 

Czytaj więcej

Rosja: nawet 15 lat więzienia za "szerzenie dezinformacji" o działaniach wojska

5. Aktywistka Jelena Tardasowa-Jun została oskarżona za udostępnianie fałszywych informacji - wszystko przez udostępniony zrzut ekranu, na którym widniał napis "My tu jesteśmy siłą" oraz wiadomość od uczestnika pogrzebów zabitych Ukraińców. 

6. Małżeństwo Oksana i Aleksander Wesiołowowie rozmawiali między sobą o wojnie w stołówce sanatorium, ich bliskich bezpośrednio dotknęła wojna. Ich rozmowę podsłuchały siedzące obok kobiety które wezwały policję. Po nocy spędzonej na posterunku, Aleksander został oskarżony o dyskredytację armii rosyjskiej oraz ukarany grzwyną w wysokości 30 tysięcy rubli. Część uczestników wyjazdu miała powiedzieć, że skazany krzyczał "Chwała Ukrainie! Chwała bohaterom!".

7. Sawelij Morozow nie chcąc służyć w armii, złożył wniosek o służbę zastępczą. Na posiedzeniu komisji tłumaczył swoją decyzję, nazywając wojnę w Ukrainie "obrzydliwą i zbrodniczą". Komisja zatwierdziła wniosek Morozowa o odbycie służby zastępczej, ale kilka dni później został on wezwany na komisariat. Morozow został skazany przez sąd na karę grzywny 40 tys. rubli.

8. Dwie kobiety zostały zatrzymane za rozdawanie sadzonek roślin w żółto-niebieskich ubraniach. Policja zaruciła im naruszenie zasad postępowania publicznego, każda z nich musi zapłacić grzywnę 15 tysięcy rubli. 

9. Sąd administracyjny skazał również na grzywnę w wysokości 35 tysięcy rubli mężczyznę, który napisał obseniczne słowo na instalacji przedstawiającej babcię z radzieckim sztandarem zwycięstwa - sąd uznał to za dyskredytowanie użycia Sił Zbrojnych Rosji do ochrony kraju i jego obywateli.

Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?