Walka z korupcją a prawo

Zdobywając dowody w walce z korupcją, służby nie mogą przekraczać granic prawa. Bo nawet najlepszy cel nie uświęca środków.

Aktualizacja: 17.06.2017 08:41 Publikacja: 17.06.2017 07:00

Walka z korupcją a prawo

Foto: Fotolia.com

Czy państwo ma prawo wystawiać moralność swoich obywateli na próbę? Czy ścigając korupcję, może przekraczać granice prowokacji, inicjować popełnienie przestępstw? Nie. Zdecydowanie nie. Jak powiedział sędzia Sądu Najwyższego Andrzej Stępka, uzasadniając orzeczenie w sprawie posłanki PO i burmistrza Helu, demokratyczne państwo nie może testować uczciwości obywateli i ich podatności na popełnienie przestępstwa.

Nie może kierować agentów służb przeciw przypadkowo, losowo wybranym obywatelom w oczekiwaniu, że dana osoba wystąpi z przestępczą inicjatywą. Państwo musi ścigać przestępców. Ma walczyć z korupcją. Ostro i zdecydowanie. Ale – zdobywając dowody – samo nie może przekraczać granic prawa. Bo cel nie uświęca środków. Taka jest od dawna linia orzecznicza Sądu Najwyższego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Oparta na konstytucji i konwencji.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Sądy i trybunały
Prawnicy surowo o projektach w sprawie neosędziów. „Mogą sparaliżować sądy”
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Nieruchomości
Nowy obowiązek działkowców. Nadchodzą zmiany na ROD
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat emerytur w lutym 2025. Zmiany w harmonogramie
Praca, Emerytury i renty
Zbliża się wypłata 13. emerytury. Ile wyniesie w 2025 roku?
Prawo w Polsce
Kto może wejść do twojego domu? I czy musi mieć nakaz?