eHulajnogi bez obowiązkowych ubezpieczeń i kasków

Elektryczne hulajnogi szturmem zdobywają ulice kolejnych polskich miast. Jak zabezpieczyć młodzież przed tragicznymi wypadkami z ich udziałem? – zastanawia się resort infrastruktury.

Publikacja: 14.06.2019 19:19

eHulajnogi bez obowiązkowych ubezpieczeń i kasków

Foto: Adobe Stock

Tydzień temu Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło pomysł na rozwiązanie problem elektrycznych hulajnóg. Dziś ich użytkownicy są traktowani jak piesi i mamy z tego powodu wiele problemów. Po zmianie będą ich dotyczyć przepisy regulujące poruszanie się pojazdów. Będą więc jeździć, jak rowerzyści, po ścieżkach rowerowych. Nie będą mogli jeździć szybciej niż 25 km/h. Te sprawy są już przesądzone.

Czytaj także: Elektryczne hulajnogi jak rowery - nowe przepisy

Ministerstwo Infrastruktury nie planuje jednak wprowadzać ani obowiązkowych, specjalnych ubezpieczeń dla użytkowników hulajnog, ani też obowiązkowych kasków dla dzieci i młodzieży do lat 15.

– To błąd – twierdzą eksperci w tej ostatniej sprawie. I tłumaczą, że kaski bardzo dobrze sprawdzają się na stokach narciarskich.

– A przecież prawdopodobieństwo wypadku czy zderzenia na nartach czy snowboardzie jest takie samo jak zderzenie jadącego hulajnogą z innym uczestnikiem ruchu drogowego. W dodatku prędkość jest porównywalna – zauważa Jacek Hotarski, ekspert do spraw bezpieczeństwa e-pojazdów.

Inni specjaliści potwierdzają tę opinię. Ostrożnie podchodzą do przyjęcia zasady dobrowolności w korzystaniu z kasków. Taki jest trend światowy. Użytkownicy różnych pojazdów coraz lepiej dbają o bezpieczeństwo własne i członków rodziny. Nie wszyscy jednak.

– Obowiązek to obowiązek. Ktoś, kto go nie spełnia, jest karany mandatem – przypominają. Zapowiadają też, że wystąpią do Ministerstwa Infrastruktury, by rozważyło jego wprowadzenie. Podobne głosy słychać wśród posłów PiS. Niewykluczone więc, że i oni złożą odpowiednią poprawkę.

A jak sobie z e-hulajnogami radzą w Europie? Spójrzmy na Francję.

Tamtejsza minister transportu zapowiedziała ogólnokrajowy zakaz używania elektrycznych hulajnog na chodnikach. Za złamanie zakazu nakładany będzie mandat w wysokości 135 euro. Termin wprowadzenia zmian wyznaczono na wrzesień 2019 r. Znane są szacunki, iż we Francji używanych jest ok. 15 tys. hulajnog. To tendencja oczywiście dynamicznie wzrastająca. A co za tym idzie, odnotowywanych jest coraz więcej potrąceń pieszych.

Miejsce hulajnogom wyznaczono na ulicach lub specjalnych ścieżkach. W sytuacji, gdy silnik hulajnogi nie zostanie włączony, będzie mogła pozostać na chodniku. Muszą być wyposażone w hamulce, oświetlenie, odblaski i dzwonek, dla dzieci obowiązkowy będzie kask. Zabroniony będzie przewóz pasażerów.

BdTXT - BzW - 8.15 J:

Prędkość pojazdu ograniczono do 25 km/godz. Za przekroczenie tej prędkości przewidziano grzywnę w wysokości 1500 euro. Poza terenem zabudowanym wykluczono ruch hulajnogi elektrycznej na jezdni, będzie się mógł on odbywać wyłącznie ścieżkami rowerowymi. BdTXT - W - 8.15 J: Tylko w 2017 r. we Francji było siedem wypadków śmiertelnych spowodowanych właśnie przez elektryczne hulajnogi.

Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Administracja rządowa
Prezydent podpisał budżet, część zapisów skierował do TK
Prawo drogowe
Przekroczenie prędkości zaboli nie tylko w mieście. Projekt wreszcie gotowy
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego