Ma być więcej mandatów za jazdę quadem po lesie

Taki skutek będzie miało nadanie strażnikom łowieckim uprawnień do nakładania mandatów, a tym samym zwiększenie liczby osób kontrolujących leśnych szkodników. Po nielegalnych rajdach zniszczone jest runo leśne i drogi, a zwierzęta wystraszone.

Publikacja: 11.12.2024 10:35

Wskutek nielegalnych rajdów często uszkodzone zostaje runo leśne, gleba, ale także drogi leśne.

Wskutek nielegalnych rajdów często uszkodzone zostaje runo leśne, gleba, ale także drogi leśne.

Foto: Adobe Stock

Państwowa Straż Łowiecka, która jest odpowiedzialna m.in. za zwalczanie kłusownictwa, przestępstw i wykroczeń w zakresie łowiectwa zawnioskowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o nowe uprawnienia. Resort przychylił się do tych oczekiwań, proponując umożliwienie strażnikom Państwowej Straży Łowieckiej nakładania grzywien w postaci mandatu karnego za wykroczenia z art. 161-163 Kodeksu wykroczeń. Chodzi o nieuprawniony wjazd do lasu pojazdem silnikowym, np. quadem, zaprzęgowym lub motorowerem (art. 161), zanieczyszczanie lasu (art. 162), a także rozgarnianie ściółki i niszczenie grzybów lub grzybni (art. 163), co sprecyzowano w opublikowanym we wtorek 10 grudnia projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie zakresu wykroczeń, za które uprawnieni pracownicy Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe oraz strażnicy Państwowej Straży Łowieckiej są upoważnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
W sądzie i w urzędzie
Ważny komunikat w sprawie mObywatela. Termin mija już 25 lutego
Prawo drogowe
Prawo jazdy mimo sądowego zakazu prowadzenia? Cwaniacy wykorzystują lukę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego