Prokurator rejonowy zwrócił się do starosty z wnioskiem o wszczęcie postępowania administracyjnego, w sprawie skierowania mężczyzny na badania lekarskie. Śledczy chciał mieć pewność, czy istnieją wobec kierowcy przeciwwskazania zdrowotne do kierowania pojazdami. Do wniosku dołączył opinię sądowo-psychiatryczną sporządzoną wcześniej na potrzeby postępowania karnego, prowadzonego przeciwko mężczyźnie.
Starosta powołując się na przepisy ustawy o kierujących pojazdami i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami postanowił skierować podejrzanego do lekarza orzecznika.
Jego zdaniem z opinii sądowo-psychiatrycznej wynika, iż istnieją poważne zastrzeżenia co do stanu zdrowia kierowcy, w szczególności w związku z rozpoznaniem u niego zespołu zależności, spowodowanego przyjmowaniem substancji odurzających, obecnie w stanie remisji. To z kolei, mimo tymczasowych braków objawów chorobowych, może stanowić realne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego.
Mężczyzna złożył odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Wskazał, że opinia sądowo-psychiatryczna nie może stanowić wyłącznej podstawy skierowania go na badania lekarskie. Nie dowodzi ona bowiem istnienia poważnych i uzasadnionych zastrzeżeń, co do jego stanu zdrowia. W opinii stwierdzono,że jest dotknięty zespołem zależności spowodowanym przyjmowaniem substancji odurzających w stanie remisji, a więc obecnie nie występują u niego objawy chorobowe i może normalnie funkcjonować.
Kierowca dodał, że opinia psychiatryczna została sporządzona na potrzeby innego postępowania, które zostało umorzone i nie dotyczyło w ogóle wypadku w ruchu drogowym, kolizji drogowej, czy prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu.