Epidemia choroby zakaźnej uprawnia władze do wprowadzenia ograniczeń w swobodnym przemieszczaniu się obywateli.

Gdyby przypadki zachorowań na koronawirusa zdarzyły się na dużą skalę w Polsce, władze mają do dyspozycji różne środki zwalczania epidemii. Należą do nich także ograniczenia w przemieszczeniu się oraz w dostępie do określonych terenów. Może to oznaczać zamknięcie niektórych miast, tak jak zdarzyło się to ostatnio we Włoszech.

Aktualizacja: 12.03.2020 12:23 Publikacja: 12.03.2020 12:12

Szpitale z jednej strony odwołują planowe zabiegi, z drugiej – przygotowują się na napływ pacjentów

Szpitale z jednej strony odwołują planowe zabiegi, z drugiej – przygotowują się na napływ pacjentów z koronawirusem. Na zdjęciu: polowa izba przyjęć w Częstochowie

Foto: Agencja Gazeta

W razie wystąpienia groźby masowych zachorowań wojewoda może wprowadzić stan epidemii albo zagrożenia epidemicznego. Może on wtedy wprowadzić „czasowe ograniczenie określonego sposobu przemieszczania się”, jak to definiuje ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. W ramach swoich uprawnień wojewoda może też m.in. zakazać organizowania widowisk i innych zgromadzeń oraz nakazać udostępnienie nieruchomości czy lokali do celów zwalczania epidemii. Mogą też być wydane ograniczenia w funkcjonowaniu instytucji lub zakładów pracy. Co więcej, właściciel danej nieruchomości musi się liczyć z przymusowym jej wykorzystaniem do celów zwalczania epidemii.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?