Protest z powodu przestępstwa przeciwko wyborom lub naruszenia przepisów dotyczących głosowania, ustalenia wyników głosowania lub wyników wyborów, mającego wpływ na wynik wyborów, może wnieść wyborca, pełnomocnik wyborczy lub przewodniczący komisji wyborczej.
Gdzie wnosi się protesty wyborcze
Protesty wnosi się do Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego na piśmie (nie można faksem lub mailem), bezpośrednio w budynku SN (w godz. 8–16 od poniedziałku do piątku) lub nadając w placówce pocztowej. Trzeba jednak uważać, aby wpłynął przed upływem terminu na wniesienie. Wyborcy przebywający za granicą mogą złożyć protest właściwemu terytorialnie konsulowi, a wysłany pocztą zagraniczną lub kurierem musi wpłynąć do urzędu konsula w ciągu siedmiu dni.
Co musi się znaleźć w proteście wyborczym
Protest musi spełniać rygory jak pismo procesowe, ale nie wymaga się udziału adwokata. W szczególności ma wskazywać wnoszącego protest, jego adres i PESEL, obwód głosowania, w którego spisie wyborców był on umieszczony, i – co oczywiste – musi być podpisany. W poprzednich wyborach przytłaczająca większość protestów odpadała z powodów formalnych.
Co się tyczy meritum protestu to jego autor musi wykazać, że nieprawidłowości, na jakie się powołuje, np. utrudnienia podczas głosowania, mogły mieć wpływ na wyniki wyborów choćby jednego europosła.
Czytaj więcej
Liczba głosów oddanych w wyborach do Parlamentu Europejskiego z 9 czerwca była o 10 137 166 głosów mniejsza niż w wyborach parlamentarnych z 15 października 2023 roku.