Wybory do europarlamentu: stawił się pijany w komisji wyborczej. Zatrzymała go policja

To, jak widać, taka nasza tradycja. Jeden z mężów zaufania w województwie warmińsko-mazurskim stawił się do lokalu wyborczego, będąc w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie przeprowadzone przez policję - stwierdził zastępca szefa PKW Konrad Składowski.

Publikacja: 09.06.2024 13:18

Wybory do europarlamentu: stawił się pijany w komisji wyborczej. Zatrzymała go policja

Foto: PAP/Andrzej Grygiel

Gdy przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak informował o godz. 10:00, iż głosowanie w wyborach do europarlamentu przebiega spokojnie i bez większych incydentów, niektórzy musieli potraktować to oświadczenie jako rzuconą rękawicę. I tak, do jednej z obwodowych komisji wyborczych w województwie warmińsko-mazurskim stawił się pijany mąż zaufania, o czym informuje Państwowa Agencja Prasowa. Jest to pierwsze odnotowane w dzisiejszych wyborach przestępstwo.

— To, jak widać, taka nasza tradycja — stwierdził zastępca przewodniczącego PKW Konrad Składowski podczas konferencji PKW o godz. 13:30. — Jeden z mężów zaufania w województwie warmińsko-mazurskim stawił się do lokalu wyborczego, będąc w stanie nietrzeźwości, co potwierdziło badanie przeprowadzone przez policję.

Czytaj więcej

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego nie wcześniej niż o 23:00. Dlaczego?

Wybory do europarlamentu 2024: pijany mąż zaufania w komisji wyborczej

— Nie dotyczy to komisji wyborczych, ani obwodowych, ani pozostałych. Jak wszyscy państwo doskonale się orientujecie, mężów zaufania wskazują komitety wyborcze — skomentował sprawę na konferencji o godz. 13:30 Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW.

Do zdarzenia miało dojść w gminie Kurzętnik (woj. warmińsko-mazurskie). Członkowie obwodowej komisji wyborczej poinformowali o całym zajściu policję. Na miejscu wykonane zostało badanie alkomatem, które wykazało obecność 2 promili alkoholu we krwi mężczyzny, który miał pełnić w komisji rolę męża zaufania — tj. obserwować i kontrolować poprawność i legalność przebiegu procesu głosowania w lokalu oraz późniejszego liczenia głosów i sporządzania protokołu. 

— Policjanci sporządzili dokumentację do sądu w tej sprawie, wybory w tym lokalu przebiegają bez zakłóceń — przekazał PAP Rafał Jackowski z zespołu prasowego warmińsko-mazurskiej policji.

Zgodnie z art. 70 par. 2 Kodeksu wykroczeń, "kto wbrew obowiązkowi zachowania trzeźwości znajduje się w stanie po użyciu alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka i podejmuje w tym stanie czynności zawodowe lub służbowe" podlega karze aresztu (od 5 do 30 dni) lub grzywny (od 20 do 5000 zł).

Pojawienie się mężczyzny pod wpływem alkoholu nie wpłynęło negatywnie na przebieg prac komisji wyborczej w Kurzętniku.

Czytaj więcej

Polacy głosują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Pierwsze dane zaskoczyły PKW
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku