W przeciwieństwie do ostatnich wyborów prezydenckich, w tym roku nie będzie możliwości głosowania korespondencyjnego za granicą. Zgodnie z przepisami głosować korespondencyjnie może tylko osoba, która:
- będzie głosować w Polsce,
- ma ukończone 18 lat i orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym lub jest osobą sprawną ruchowo, ale w dniu głosowania będzie mieć ukończone 60 lat,
- w dniu wyborów przebywa na kwarantannie lub w izolacji,
- może głosować, czyli ma prawo wybierania (czynne prawo wyborcze).
Jak zgłosić głosowanie korespondencyjne
Zamiar głosowania korespondencyjnego wyborca zgłasza komisarzowi wyborczemu do 13 dnia przed dniem wyborów. Wyjątkiem są osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych. One zamiar głosowania komisarzowi wyborczemu mogą zgłosić do 5 dnia przed dniem wyborów. Osoby, które kwarantannę, izolację lub izolację w warunkach domowych rozpoczną na mniej niż 5 dni przed wyborami, mogą zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego najpóźniej na 2 dni przed dniem wyborów.
Wniosek o głosownie korespondencyjne można złożyć przez internet - za pomocą Profilu Zaufanego na platformie ePUAP lub w urzędzie - wysyłając, bądź składając wniosek osobiście do komisarza wyborczego. Instrukcję, jak to zrobić można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zamiar-glosowania-korespondencyjnego3
W zgłoszeniu wyborca niepełnosprawny może zażądać dołączenia do pakietu wyborczego nakładki na kartę do głosowania sporządzonej w alfabecie Braille’a.