Uczniowie potrzebują wsparcia psychologów, ale tych bardzo brakuje

Psycholog powinien być dostępny w każdej szkole, każdego dnia. Są gminy, w których nie zatrudniono ani jednego.

Publikacja: 21.08.2023 18:28

Uczniowie potrzebują wsparcia psychologów, ale tych bardzo brakuje

Foto: Adobe Stock

Wsparciem psychologów muszą zostać objęci nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele i rodzice. Dzieci i młodzież powinny być cyklicznie diagnozowane pod kątem zdrowia psychicznego, choćby podczas obowiązkowych bilansów. Większy nacisk należy kłaść na psychoedukację. Przekaz ma być jasny – terapia to nie wstyd. Uczeń nie powinien czuć dyskomfortu, prosząc o pomoc.

To tylko niektóre z postulatów zebranych podczas wysłuchania publicznego przez samorządowców i organizacje pozarządowe. Przede wszystkim jednak dostęp do pomocy powinien być równy, niezależnie od wielkości miejscowości. A z tym jest ogromny problem. W Polsce brakuje 27,32 proc. psychologów na rok szkolny 2023/2024. Aż 450 gmin deklaruje, że nie ma ani jednego obsadzonego etatu. Największe są braki w woj. podkarpackim. Tam w szkołach podstawowych jest więcej wakatów niż obsadzonych etatów. Braki sięgają aż do 52 proc. Tak wynika z danych zebranych w lipcu przez Fundację GrowSPACE. Wystosowała zapytanie o liczbę planowanych, obsadzonych etatów oraz wakatów psychologów szkolnych do wszystkich gmin, powiatów oraz miast na prawach powiatów w Polsce. Odpowiedzi udzieliło 91 proc. polskich samorządów, a informacje pochodzą z zatwierdzonych arkuszy organizacyjnych szkół publicznych. Są gminy, w których psycholog pracuje w kilku szkołach. W każdej jest zatrudniony na kilka godzin w tygodniu.

Czytaj więcej

Szkolnego psychologa nie ma aż w 450 gminach

Od września zeszłego roku szkoły muszą zatrudnić więcej nauczycieli specjalistów (psychologów, logopedów, pedagogów specjalnych). Etat ma przypadać na 50 uczniów. Większa szkoła na stu uczniów powinna wygospodarować 1,5 etatu, a ponadto 0,2 etatu na każdą następną setkę.

Zdaniem przedstawicieli Fundacji GrowSPACE specjalistów tych nie można traktować tak samo. Pedagogiem szkolnym czy logopedą można zostać po studiach podyplomowych. Profesjonalnego wsparcia może udzielić tylko psycholog.

– Młodzi ludzie już za dwa tygodnie wrócą do szkół, gdzie czasem nie mają nawet szansy uzyskać odpowiedniej pomocy. Kryzys zdrowia psychicznego nie wybiera. Każda młoda osoba musi mieć możliwość uzyskania pomocy. Chcemy zaapelować o to, jak powinna wyglądać profesjonalna i kompleksowa pomoc. Zaprosiliśmy samorządy, organizacje i młodych ludzi do współtworzenia postulatów – komentuje Dominik Kuc z Fundacji GrowSPACE.

Z postulatów ma powstać raport. Zostanie przesłany do Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Czytaj więcej

MZ zapowiada 80 mln zł wsparcia dla dziecięcych oddziałów psychiatrycznych
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?