Nagrody dla grup poszukiwaczy skarbów możliwe już teraz

Znalazcy przez lata nie otrzymywali pieniędzy, choć przepisy pozwalały im płacić.

Publikacja: 20.07.2023 07:38

Nagrody dla grup poszukiwaczy skarbów możliwe już teraz

Foto: Adobe Stock

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, która ma wejść w życie 1 maja 2024 r., precyzuje, że nagrody należą się hobbystom poszukującym skarbów, w tym grupom poszukiwawczym.

– Podstawowym założeniem nowelizacji jest ułatwienie poszukiwań osobom robiącym to hobbystycznie – podkreśla poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15, reprezentujący wnioskodawców poselskiego projektu nowelizacji. W tym celu ustawa zakłada stworzenie aplikacji, za pośrednictwem której będzie można zgłosić poszukiwania i od razu je rozpocząć.

Marcinowi Perlińskiemu ze Stowarzyszenia Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza podobają się zmiany, m.in. platforma do zgłaszania poszukiwań, która ma je ułatwić poszukującym i pracownikom wojewódzkich urzędów ochrony zabytków, a także przyznawanie grupom poszukiwawczym nagród.

Obecnie nagrody przyznawane są pojedynczym osobom, które znalazły ruchomy zabytek. Nie dostają ich zrzeszeni członkowie grup poszukiwawczych.

Nie wynika to jednak z przepisów – z otrzymywania nagród wykluczeni są jedynie archeolodzy oraz osoby zatrudnione podczas badań archeologicznych. Mimo to nie ma procedury, zgodnie z którą po otrzymaniu wniosku od wojewódzkiego konserwatora zabytków minister kultury i dziedzictwa narodowego przyznawałby im nagrodę lub dyplom za znalezisko.

– Obecna ustawa nie wyklucza grup poszukiwawczych z otrzymania nagród. Nie są im przekazywane, ale wynika to wyłącznie z przekonania. Zabiegaliśmy, żeby w nowej ustawie został wprowadzony wprost odpowiedni zapis – mówi Joanna Kaferska-Kowalczyk, pełnomocnik ds. informacji publicznej i komunikacji Polskiego Związku Eksploratorów.

Oznacza to, że grupy poszukiwawcze mogą ubiegać się o przekazanie im nagród nawet przed wejściem w życie nowelizacji. Nagroda pieniężna jest wypłacana z budżetu państwa, a o jej wysokości decyduje minister kultury i dziedzictwa narodowego.

W nowelizacji wciąż brakuje natomiast zapisu, który określałby, dokąd mają trafiać zabytki niearcheologiczne znalezione przez poszukiwaczy. W przypadku zabytków archeologicznych to konserwator zabytków podejmuje decyzję, komu je przekazać, np. do muzeum państwowego, samorządowego czy prywatnego. Dla zabytków niearcheologicznych nie jest to jednak uregulowane i zdarza się, że stosuje się przepisy ustawy o rzeczach znalezionych.

Wtedy znalezisko przekazuje się staroście, a kolejno może ono zostać oddane jedynie do muzeum państwowego lub samorządowego. Nie ma możliwości przekazania go muzeum prywatnemu, tj. takiemu jak prowadzone przez Stowarzyszenie Brodnicka Grupa Eksploracyjno-Poszukiwawcza.

Przez tę lukę w przepisach grupy poszukiwawcze posiadające własne muzea pomimo chęci nie zawsze mogą pokazywać w nich to, co znalazły.

Etap legislacyjny: skierowana do Senatu

Czytaj więcej

Ochrona zabytków: aplikacja dla poszukiwaczy skarbów i dyplom za cenne znalezisko
Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku