19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 06:46 Publikacja: 10.08.2022 03:00
Foto: Adobe Stock
Nie ma jednoznacznych przepisów mówiących, kiedy dziecko może samo przebywać nad wodą.
– Jeżeli idzie na basen lub na kąpielisko strzeżone, opisuje to regulamin kąpieliska. Jeżeli dziecko przebywa na koloniach lub obozie, zawsze musi być pod opieką opiekuna i ratownika. Obojętnie, czy młody człowiek ma lat osiem, czy osiemnaście. Na wyjeździe zorganizowanym musi podporządkować się takim regułom. Natomiast samodzielna kąpiel na niestrzeżonych kąpieliskach zależy od zdrowego rozsądku. Jeżeli dziecko umie dobrze pływać w wieku dwunastu lat, może być bezpieczniejsze niż niejeden siedemnastolatek – mówi Zbigniew Skopiński, prezes Stowarzyszenia Podwodnik, Szkoły Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych. Dodaje jednak, że w razie utonięcia niepełnoletniego, prawdopodobnie do odpowiedzialności zostaną pociągnięci rodzice lub opiekunowie prawni.
Niewykluczone, że w najbliższy czwartek Państwowa Komisja Wyborcza wróci do sprawy dotacji dla PiS. Jakie są możliwe scenariusze postępowania?
Darowizna pieniężna przekazywane na rachunek służący spłacie obciążającego obdarowanego kredytu bankowego, spełnia warunek udokumentowania i korzysta z pełnego zwolnienia dla zerowej grupy podatkowej czyli najbliższej rodziny.
Poczta Polska informuje o obniżce opłat za abonament RTV, z której można skorzystać do 25 stycznia. Mogą na nią liczyć osoby, które zapłacą abonament za cały rok z góry. Zaoszczędzić można również płacąc za okres dłuższy niż miesiąc.
Rodzinna opieka nad nieruchomością na czas przejściowy, choć bardzo się przedłużający, nie prowadzi do jej zasiedzenia.
Od nowego roku wędkarzy czeka sporo zmian dotyczących dostępu do polskich łowisk oraz opłat za wydanie zezwoleń na amatorski połów ryb. Wszystko z powodu zamknięcia programu „Nasze Łowiska”. Jakie zasady obowiązują obecnie?
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Tzw. ustawa Kamilka nakłada na szkoły i rodziców nowe obowiązki. Jeden z nich związany jest z organizacją studniówek czy szkolnych wycieczek.
Negowanie pojęcia alienacji rodzicielskiej jako utrudniającego zwalczanie przemocy wobec kobiet może skutkować wzrostem fałszywych oskarżeń o przemoc pod adresem mężczyzn, którzy są faktycznie od dzieci alienowani.
Rodzicom, na których spoczywa obowiązek alimentacyjny wobec dziecka ubezwłasnowolnionego, co do zasady nie przysługuje wynagrodzenie za sprawowanie nad nim opieki prawnej.
Blisko 1200 pożarów, prawie dwa razy więcej niż rok temu; 14 862 interwencje policji, wielu rannych w wypadkach, spowodowanych wybuchającą petardą. To była pracowita noc dla straży pożarnej, policji i ratowników medycznych.
ZUS przypomina o terminach składania wniosków o świadczenie „aktywnie w żłobku”. 2 stycznia 2025 roku upływa ważny termin dla osób, które chcą pobierać świadczenie z wyrównaniem od października 2024.
Rodzice, którzy będą pomagać opiekować się dziećmi podczas wycieczek szkolnych, zostaną zwolnieni z obowiązku przynoszenia zaświadczenia o niekaralności, a wolontariusze lub studenci prowadzący zajęcia z dziećmi - z opłat za uzyskanie takich zaświadczeń.
Dane dotyczące karalności są zbieranie na podstawie konkretnych przepisów. Zatem pracodawca tak naprawdę nie ma dowolności w ich pozyskiwaniu - mówi Emilia Martynowicz-Mamajek, junior associate w kancelarii Grant Thornton.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas