E-step wystartuje już 1 lipca

Program ma zapewnić skuteczność i przejrzystość procesu wdrażania prawa europejskiego w Polsce

Publikacja: 19.06.2009 07:15

E-step wystartuje już 1 lipca

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

E-step, czyli Elektroniczny System Transpozycji Prawa Europejskiego, pozwoli śledzić proces wdrażania prawa UE do polskiego systemu.

Program został zaprezentowany przez Urząd Komitetu Integracji Europejskiej podczas konferencji „Wdrażanie prawa UE w interesie państwa i obywatela". Początkowo będzie on dawał dostęp do wszystkich europejskich aktów prawnych opublikowanych po 2005 r. Od innych wyszukiwarek odróżni go jednak możliwość śledzenia przez wszystkich obywateli i firmy procesu implementacji tych aktów, co może mieć wpływ na ich prawa i obowiązki.

Przykładowo po publikacji unijnej dyrektywy będzie można weryfikować, jakie ministerstwo pracuje nad wdrożeniem jej przepisów w Polsce, jakich zmian to wymaga i na jakim etapie są prace. Dzięki systemowi wszystkie te informacje będą zebrane w jednym miejscu.

Aleksandra Rutkowska z Departamentu Prawa Unii Europejskiej UKIE podkreślała na konferencji, że program będzie prostszy i bardziej intuicyjny niż inne elektroniczne bazy aktów. Będzie się składał z dwóch części: tzw. portalu obywatela, dostępnego dla wszystkich zainteresowanych, i tzw. portalu administracji, do którego dostęp będzie wymagał podania hasła.

Celem programu jest również usprawnienie procesu wdrażania w Polsce prawa wspólnotowego. Warto bowiem podkreślić, że w tej chwili, biorąc pod uwagę transpozycję dyrektyw, znajdujemy się na przedostatnim miejscu w UE.

Strona www.e-step.pl ma ruszyć z początkiem lipca. Budowa systemu została sfinansowana ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce