Aktualizacja: 10.05.2017 07:49 Publikacja: 10.05.2017 07:49
Foto: www.sxc.hu
Wyspecjalizowana agencja będzie mogła prowadzić programy stypendialne dla studentów, doktorantów, pracowników uczelni, jak np. Erasmus czy program „Działania Marii Skłodowskiej-Curie". Zmiany zakłada projekt ustawy o Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (NAWA) autorstwa Ministerstwa Nauki. Mają wejść w życie już od października.
Projekt zakłada jednak ostateczną rezygnację z programu „Studia dla wybitnych". Regulujący go przepis ma zniknąć z prawa o szkolnictwie wyższym. Program przyjęty przez rząd Ewy Kopacz miał zapewniać wybitnym studentom finansowanie studiów na najlepszych uczelniach świata. Zarezerwowane na ten cel środki zostaną przekazane agencji, która ma bardziej efektywnie wspierać studentów. W jaki sposób? Tego już nie precyzuje.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Sąd Okręgowy w Koszalinie ogłosił wyrok skazujący w sprawie tragicznej śmierci pięciu 15-latek w pożarze escape roomu w tym mieście na początku 2019 roku.
Demokracja nie jest wtedy, gdy coś nazywamy demokracją, tylko wtedy, kiedy ona naprawdę funkcjonuje.
Sposób, w jaki rząd chce ograniczyć zjawisko wykorzystywania wiz studenckich przez cudzoziemców, nie podoba się szkołom wyższym.
Premier nie może sam zawiesić praw azylowych - powiedziała w RMF24 prof. Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku odnosząc się do sobotniej zapowiedzi Donalda Tuska. Jej zdaniem "decyzja polityczna wyprzedziła obudowę prawną tego pomysłu".
Straż Graniczna zaostrza kurs wobec cudzoziemców łamiących przepisy – zgarnia ich zaraz po wyjściu z więzienia i odsyła do kraju.
Trzy a nawet cztery razy mniej wydanych polskich wiz dla studentów z zagranicy w tym roku – najwięcej odmów dostają Pakistańczycy, Jemeńczycy, Bangijczycy – wynika z danych MSZ dla „Rzeczpospolitej”.
Doświadczony adwokat, po niemałym wysiłku i czasami upływie kilku dni, odnajdzie zatrzymanego obcokrajowca i udzieli mu pomocy. Co możemy zrobić, by prawa takich osób były lepiej chronione?
Dzięki pracownikom zza granicy nasza gospodarka rozwijała się w ostatnich latach szybciej, a ich napływ powinien w jeszcze większym stopniu zwiększać tempo wzrostu PKB w najbliższych latach.
Łatwiej nam zająć się myślą o bezpieczeństwie niż o uniwersalnych wartościach i prawach.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas