Startuje ogólnopolski konkurs prawa rodzinnego i spadkowego dla studentów

Katedra Prawa Cywilnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, która od kilkunastu lat organizuje największy wydziałowy konkurs wiedzy o prawie rodzinnym i spadkowym, rozszerza go w tym roku na studentów ze wszystkich ośrodków akademickich Polski.

Publikacja: 08.01.2025 09:24

Startuje ogólnopolski konkurs prawa rodzinnego i spadkowego dla studentów

Foto: AdobeStock

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 17 i 24 styczeń 2025 r., a zgłaszać można się do udziału w nim do 12 stycznia.

Konkurs cieszy się dużą popularnością, gdyż w kolejnych edycjach brało w nim udział od 250 do 300 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Konkurs jest dwuetapowy. Obydwa etapy odbywają się stacjonarnie w Toruniu w budynku Wydziału Prawa i Administracji UMK, a szczegółowy przebieg określa Regulamin Konkursu opublikowany na stronie internetowej.

Nad przebiegiem konkursu czuwa i dokonuje oceny komisja konkursowa składająca się w z 6 do 10 praktyków i teoretyków prawa cywilnego, rodzinnego i spadkowego, która wyłania do 10 finalistów na podstawie wyników części pisemnej, a spośród nich trzech zwycięzców. Komisja decyduje też o podziale nagród ufundowanych przez sponsorów konkursu, a dla finalistów przewidziane są nagrody pieniężne, rzeczowe i dyplomy.

Konkurs ma na celu zainteresowanie studentów złożonymi problemami dynamicznie rozwijającego się w ostatnich latach prawa rodzinnego i spadkowego, które są fundamentalnymi segmentami prawa i wręcz ustroju społecznego.

Czytaj więcej

Testamenty ustne pod ściślejszym nadzorem. MS planuje innowacyjne zmiany

Rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania prawem rodzinnym i spadkowym

Organizatorzy konkursu zwracają uwagę, że zmiany społeczne, obyczajowe i gospodarcze wymuszają dynamiczny rozwój prawa rodzinnego i sprzężonego z nim prawa spadkowego, to pierwsze coraz gorzej mieści się w ciasnym gorsecie Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego z 1964 r., a prawo spadkowe niemal zamrożone przed 1990 r., budzi się do życia i obnaża swe niedostatki. Wszystko to stawia wyzwania prawodawcy i organom stosującym prawo ale także zwykłym użytkownikom prawa, którym ma ono służyć.

- Potrzeba więc dobrze wykształconych prawników w tej sferze, ideą konkursu jest właśnie rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania prawem rodzinnym i spadkowym. Dyplomy laureatów już teraz stanowią ważny element rozpoczynającej się drogi zawodowej przyszłych prawników i są cenione przez korporacje prawnicze - mówi "Rzeczpospolitej" prof. Tomasz Justyński, kierownik Katedry Prawa Cywilnego UMK w Toruniu.

Obok szeregu patronów honorowych – Rzecznika Praw Dziecka, prezydenta Torunia, niektórych Rad Notarialnych - patronat medialny nad konkursem objęła „Rzeczpospolita”.

Szczegółowe informacje o konkursie i jego poprzednich edycjach znajdują się na Facebook.

Czytaj więcej

Czym jest niegodność dziedziczenia? Pięć powodów, dla których można kogoś pozbawić spadku

Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 17 i 24 styczeń 2025 r., a zgłaszać można się do udziału w nim do 12 stycznia.

Konkurs cieszy się dużą popularnością, gdyż w kolejnych edycjach brało w nim udział od 250 do 300 studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Opinie Prawne
Prof. Romanowski: Minister finansów nie jest w potrzasku w sprawie uchwały PKW
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Prawo rodzinne
Po rozwodzie 90 proc. majątku dla męża. Sąd: długo żyli oddzielnie
Materiał Promocyjny
Technologia na straży bezpieczeństwa
Podatki
Drugi próg podatkowy. Ile wynosi i jaki podatek trzeba zapłacić?