Projekt powstał w Ministerstwie Sprawiedliwości. Celem nowych przepisów ma być odciążenie sądów. Zastępca RPO Stanisław Trociuk w opinii dla MS stwierdził, że projekt wydaje się niekompletny i wymaga uzupełnienia, a przyjęte w nim rozwiązania nie zapewnia wystarczającej ochrony praw dłużnika-konsumenta.
Niepotrzebny aż taki nadzór nad rejentami
- Przewidziany w projekcie system nadzoru nad notariuszem wydaje się zbyt rozbudowany i może przekładać się na jego efektywność - uważa RPO. - Wprowadzenie nadzoru sprawowanego przez wiele podmiotów może też spowodować niemożność wykonywania zadań przez poszczególne organy nadzorcze w sposób należyty. Nie przedstawiono jednocześnie aktu wykonawczego, który wskazywałby w jaki sposób podmioty te mają wykonywać swoje zadania nadzorcze.
Z kolei wątpliwości konstytucyjne budzi powoływanie przez Ministra Sprawiedliwości rzecznika dyscyplinarnego notariatu-organu samorządu notarialnego. W uzasadnieniu wskazano, że obecny system nadzoru nad notariatem okazał się niewystarczający, a wobec odmiennego od innych zawodów zaufania publicznego statusu notariusza, konieczne stało się przemodelowanie systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej.
- Poza podaniem linków do kilku spraw znanych z mediów, gdzie notariusze dopuścili się uchybień, nie wskazano, co w dotychczasowym systemie nie działa. Nie przedstawiono statystyk postępowań dyscyplinarnych prowadzonych przez organy samorządu notarialnego. Nie wiadomo dlaczego - oprócz dotychczasowych rzeczników dyscyplinarnych - ma pojawić się specjalny rzecznik dyscyplinarny notariatu i jak te organy mają funkcjonować obok siebie - zauważa zastępca RPO.
Czytaj więcej
Rząd zamierza powierzyć rejentom część czynności związanych z prowadzeniem ksiąg wieczystych, w tym wpisywaniem hipotek, jeśli takie będzie życzenie zainteresowanych.