Od 1 października br. można wykonywać pracę w charakterze opiekunki w ramach umowy uaktywniającej. Taką możliwość wprowadziła ustawa z 4 lutego 2011 o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (DzU nr 45, poz. 235 ze zm.).
Mimo że jest umow727436ą o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, niania nie podlega ubezpieczeniom na zasadach dotyczących zleceniobiorców.
Obowiązują tutaj inne zasady opłacania należności na ZUS, a ponadto przy wynagrodzeniu nie wyższym niż minimalna płaca (w 2011 r. 1386 zł) składki na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne i zdrowotne płaci za opiekunkę i zatrudniających ją rodziców budżet państwa. (Zasady opłacania i rozliczania składek za nianię szczegółowo opisaliśmy w „Prawie i praktyce” z 23 września 2011 w artykule „Niania ze składkami i podatkiem – poradnik dla rodziców”.)
Jednak składki, jakie zapłaci za nianię państwo, zapewniają jej w zasadzie jedynie staż emerytalny. Jeśli chce uzyskać prawo do świadczeń za czas niezdolności do pracy (z powodu choroby, macierzyństwa czy opieki nad człon- kiem rodziny), musi sama opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe.
Nowe przepisy wyłączyły natomiast w stosunku do niań obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy (art. 104 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy; tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm. w brzmieniu obowiązującym od 1 października 2011).