Jaka wersja CV jest lepsza - dłuższa z dokładnym opisem wykonywanych zadań w miejscu pracy lub praktyk czy skonsolidowane na jednej stronie A4 tylko z informacjami o miejscach i czasie pracy oraz kursów?
Długość CV zależy od ilości doświadczenia – najczęściej przyjmuje się, że studenci oraz osoby tuż po studiach powinny zmieścić swoje CV na jednej stronie A4. W przypadku osób z kilkuletnim doświadczeniem, kandydaci powinni skupić się raczej na merytorycznej stronie dokumentu i odpowiednio przedstawić zarówno swoje doświadczenia, zakres obowiązków oraz osiągnięcia. Długość CV zależy również od tego, czy do aplikacji załączamy również list motywacyjny. Część informacji może być wtedy umieszczona w dodatkowych dokumentach. Niektóre firmy – w tym Ernst & Young – oczekują również wypełnienia formularza zgłoszeniowego, który pozwala im uzyskać od kandydatów odpowiednie informacje w odpowiedniej formie.
Na co osoby z działu HR w pierwszej kolejności zwracają uwagę przy ocenie CV?
W przypadku Ernst & Young zwracamy przede wszystkim uwagę na to, czy osoba aplikująca spełnia podstawowe kryteria. Na stanowisko asystenta jest to ukończenie szkoły wyższej z dyplomem magistra, kierunkowe wykształcenie - w zależności od tego do którego działu składana jest aplikacja (ekonomiczne, prawnicze lub techniczne) - znajomość języka angielskiego, wyniki uzyskiwane podczas studiów (kandydatów prosimy o dołączenie do swojego zgłoszenia wyciągu ocen), działalność akademicka, wcześniej odbyte praktyki. W przypadku praktykantów – poszukujemy osób, które studiują na studiach magisterskich.
Jakie błędy od razu skreślają kandydata?