Aktualizacja: 19.02.2025 07:18 Publikacja: 11.09.2024 11:24
Prezes PiS Jarosław Kaczyński w towarzystwie szefa Klubu Parlamentarnego PiS Mariusza Błaszczaka na sali sejmowej.
Foto: PAP/Marcin Obara
Sejm rozpoczyna w środę swoje pierwsze po wakacjach posiedzenie. W rozmowie z dziennikarzami na korytarzu sejmowym Jarosław Kaczyński był pytany przede wszystkim o sytuację w Prawie i Sprawiedliwości. Prezes partii potwierdził m.in., że w sobotę 28 września odbędzie się kongres jego ugrupowania.
– Na tym kongresie dokonamy pewnych zmian w statucie, zmian personalnych – zapowiedział Kaczyński. – Ale żeby było jasne... Nikt nie ma zamiaru nikogo – tutaj chodzi przede wszystkim o panią premier Beatę Szydło – eliminować z funkcji wiceprezesa – zastrzegł, nawiązując do spekulacji o marginalizacji roli byłej premier, obecnie europosłanki, w PiS.
Samorządowcy – nie tylko eksperci – zaangażowali się w prace zespołu Rafała Brzoski ds. deregulacji. Liczą m.in. na ułatwienia w inwestycjach. A sam zespół i jego prace skupiają uwagę – nie tylko koalicji, ale i opozycji.
Biometria, którą chce wprowadzić MSZ, ma zablokować przechwytywanie terminów wizowych przez nieuczciwych pośredników – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
– Nic nie wskazuje na to, żeby Stany Zjednoczone miały się wycofać z Europy, jest wręcz przeciwnie – powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z generałem Keithem Kelloggiem, pełnomocnikiem prezydenta USA Donalda Trumpa do spraw Ukrainy.
Ministerstwo kultury odwołało z pełnionej funkcji dr. Wojciecha Kozłowskiego, zastępcę szefa Instytutu Pileckiego. Był on jednym z twórców tej placówki, przez kilka lat stał na jej czele.
Marszałkowie Sejmu i Senatu podnieśli o 1,1 tys. zł ryczałt, który przysługuje na prowadzenie biur poselskich i senatorskich – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. To kolejna z serii podwyżek w ciągu dekady, w czasie której ryczałt wzrósł o niemal 100 proc.
Do wykazu prac rządu trafił projekt precyzujący, jakie umowy zawierane przez samorządy czy administrację będą publikowane w jednolitym systemie informatycznym. Eksperci alarmują, że w praktyce upubliczniona będzie co trzecia.
Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji pogarsza sytuację skarżącego w porównaniu z obowiązującymi przepisami postępowania administracyjnego dotyczącymi skargi powszechnej – mówi prof. Grzegorz Sibiga, adwokat i partner w Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.
Do restrukturyzacji zobowiązań szpitali nie jest konieczne stworzenie nowych przepisów. Odpowiedzią na narastające problemy finansowe może być prawo restrukturyzacyjne.
Wydłuży się okres, w którym inwestorzy będą mogli otrzymać „wuzetkę”. Jeśli jednak gmina, mimo przedłużenia terminu, spóźni się z uchwaleniem planu ogólnego, będzie musiała liczyć się z wypłatą odszkodowań.
Anulowane z wątpliwych powodów wybory w Rumunii po tygodniach wciąż budzą emocje. Gdyby odbyła się druga tura, to prezydentem dużego kraju w naszym regionie byłby albo odpowiednik Grzegorza Brauna, albo Magdaleny Biejat.
Biometria, którą chce wprowadzić MSZ, ma zablokować przechwytywanie terminów wizowych przez nieuczciwych pośredników – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.
To, co miało być spontanicznym odruchem, odreagowaniem własnej przegranej w wyborach, pomału zamienia się w wyznanie wiary PiS: Donald Trump jest bohaterem polskiej prawicy, która chce się załapać na superszybki pociąg, jakim podróżuje prezydent USA. Nawet jeśli chce nim rozjechać Ukrainę i pół świata.
Uchwała dotycząca zasad przyznawania i wysokości diet radnych samorządowych jest aktem prawa miejscowego, który do swojej ważności wymaga ogłoszenia w dzienniku urzędowym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas