Reklama
Rozwiń

Uchwała ustalająca diety radnych musi być ogłoszona w dzienniku urzędowym

Uchwała dotycząca zasad przyznawania i wysokości diet radnych samorządowych jest aktem prawa miejscowego, który do swojej ważności wymaga ogłoszenia w dzienniku urzędowym.

Publikacja: 18.02.2025 21:28

Uchwała ustalająca diety radnych musi być ogłoszona w dzienniku urzędowym

Foto: Adobe Stock

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu unieważnił uchwałę dotyczącą zasad przyznawania oraz wysokości diet urzędników samorządowych.  

Konkretnie chodziło o diety radnych, przewodniczącego i wiceprzewodniczących jednego z miast wielkopolski, uchwalonych przez jego radę w grudniu 2021 r.

Czytaj więcej

Kto ustala dietę radnego, który reprezentuje gminę w związku międzygminnym?

Dieta radnego. Kiedy prokurator może żądać unieważnienia uchwały radnych samorządowych?

Trzy lata później uchwałę do sądu administracyjnego zaskarżył prokurator. Prokurator zaskarżył ją w całości. Uchwale zarzucił istotne naruszenie prawa – a to dlatego, że nie została ona opublikowana w wojewódzkim dzienniku urzędowym. W ocenie prokuratora brak ogłoszenia oznacza, że taki akt prawa miejscowego nie wiąże adresatów i nie wywołuje skutku prawnego. Skarżący podkreślił, że prawidłowe ogłoszenie aktu prawa miejscowego ma zasadnicze znaczenie dla jego obowiązywania. Jest warunkiem jego wejścia w życie. 

Radni wnieśli o umorzenie postępowania sądowego. Zapewnili, że sami dostrzegli swój błąd i pierwotna uchwała została w trybie autokontroli wyeliminowana z obrotu prawnego w połowie grudnia 2024 r. Radni przyznali co prawda, że w pierwotnej uchwale nie uregulowano kwestii wymogu jej ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa. Znalazł się w niej jedynie zapis, że wchodzi ona w życie z dniem podjęcia. Radni tłumaczyli to jednak tym, że opierali się na ówczesnej, utrwalonej linii orzeczniczej uznającej uchwały dotyczące diet za akty kierownictwa wewnętrznego. Nowa uchwała została zaś opublikowana w dzienniku urzędowym.

Czy uchwała o dietach musi być ogłoszona w dzienniku urzędowym?

Ta argumentacja nie załatwiła sprawy. Poznański WSA sam formalnie stwierdził jej nieważność. Przypomniał, że zgodnie z orzecznictwem uchylenie uchwały nie czyni bezprzedmiotowym postępowania sądowego, w którym sąd administracyjny władny jest stwierdzić nieważność takiego aktu. Takie orzeczenie powoduje bowiem, że od samego początku uchwalenia akt ten nie był zdolny do wywołania skutku prawnego, a zatem do kształtowania uprawnień czy obowiązków.

Sąd nie miał też wątpliwości, że sporna uchwała nie jest aktem kierownictwa wewnętrznego, wiążącym jedynie określony układ organizacyjny. Radny nie jest bowiem częścią wewnętrznej administracji samorządowej. Zaskarżona uchwała o dietach stanowi akt prawa miejscowego, czyli zawierający przepisy powszechnie obowiązujące, to jako taka powinna zostać ogłoszona w wojewódzkim dzienniku urzędowym. Brak publikacji to istotne naruszenie prawa, które skutkuje nieważnością. Wyrok jest nieprawomocny.

Sygnatura akt: IV SA/Po 24/25

Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Poznaniu unieważnił uchwałę dotyczącą zasad przyznawania oraz wysokości diet urzędników samorządowych.  

Konkretnie chodziło o diety radnych, przewodniczącego i wiceprzewodniczących jednego z miast wielkopolski, uchwalonych przez jego radę w grudniu 2021 r.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Dodatki do emerytur i rent od 1 marca 2025. Ile wyniosą po podwyżce?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego