Dymisje ministrów w Kijowie początkiem kryzysu politycznego? Opozycja chce rządu jedności narodowej

Nad Dnieprem odchodzi wielu ministrów i wysokiej rangi urzędników, w tym szef MSZ. – Nie miało to związku z jego ostatnimi wypowiedziami w Polsce – mówi nasz rozmówca w Kijowie.

Publikacja: 04.09.2024 15:24

Czy prezydent Zełenski może przystać na propozycję opozycji?

Czy prezydent Zełenski może przystać na propozycję opozycji?

Foto: REUTERS/Alina Smutko

Do dymisji podali się wicepremier i minister ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych Iryna Wereszczuk, wicepremier Olha Stefaniszyna zajmująca się integracją Ukrainy z UE i NATO, minister ds. przemysłu strategicznego Ołeksandr Kamyszyn, minister sprawiedliwości Denys Maluśka, szef resortu środowiska i zasobów naturalnych Rusłan Strelec. Ze stanowiska odchodzi też szef Funduszu Mienia Państwowego Witalij Kowal. Z kolei we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski zwolnił wiceszefa swojego biura Rostysława Szurmę.  Trwa restart rządu. Część pójdzie do innej pracy. Część zostanie ministrami, nie będą już „pełnić obowiązków”. A niektórzy awansują – mówi „Rzeczpospolitej” dobrze poinformowany rozmówca w obozie rządzącym.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Wybory w Niemczech. Polska w programach wyborczych niemieckich partii
Polityka
W niedzielę wybory w Niemczech. Co wskazują ostatnie sondaże?
Polityka
AfD o sobie przed wyborami. „Ludzie mówią tak ostro o imigrantach, że musimy ich hamować”
Polityka
Wojna w Ukrainie – pomoc amerykańska mimo wszystko
Polityka
Plany Francji i Wielkiej Brytanii. Ostatni moment na odsiecz Ukraińcom