Andrzej Duda w Kijowie. Wizyta z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda w sobotę rozpoczął wizytę w Kijowie. Weźmie udział w obchodach 33. rocznicy ogłoszenia niepodległości Ukrainy.

Publikacja: 24.08.2024 08:19

Andrzej Duda w Kijowie

Andrzej Duda w Kijowie

Foto: KPRP/Grzegorz Jakubowski

Ze względów bezpieczeństwa Kancelaria Prezydenta nie zapowiadała wizyty Andrzeja Dudy w Kijowie. 

Andrzej Duda dwukrotnie – w 2016 i 2021 roku – brał udział w uroczystościach uchwalenia Aktu Niepodległości Ukrainy – przypomina Kancelaria Prezydenta.

Dzień Niepodległości w Kijowie

Dzień Niepodległości w Kijowie

Foto: REUTERS/Gleb Garanich

Polsat News informuje, że w planach polskiego prezydenta jest spotkanie z Wołodymyrem Zełenskim. Ukraiński prezydent wczoraj w Kijowie rozmawiał z premierem Indii. 

Premier Indii w Kijowie. Pierwsza taka wizyta

Po rozmowach z Narendą Modim prezydent Ukrainy ocenił, że było to wydarzenie o historycznym znaczeniu. „Premier Indii Narendra Modi przybył ze swoją pierwszą wizytą na Ukrainie od czasu uzyskania przez nasz kraj niepodległości, w przededniu naszego Dnia Niepodległości” – podkreślał w mediach społecznościowych.

Czytaj więcej

Modi w Kijowie. Co premier Indii powiedział Zełenskiemu? Padły słowa o pokoju

Modi udał się na Ukrainę po wizycie w Polsce, gdzie spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem. Do wizyty doszło w momencie, gdy wojska rosyjskie powoli posuwają się naprzód na wschodzie Ukrainy, zbliżając się do Pokrowska, zaś wojska ukraińskie atakują Rosję w obwodzie kurskim, zajmując podczas tej ofensywy blisko sto miejscowości. Premier Indii w lipcu odwiedził Moskwę, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Władze w Kijowie krytykowały tę wizytę.

33. rocznica ogłoszenia niepodległości Ukrainy

24 sierpnia przypada Dzień Niepodległości Ukrainy. Święto ustanowiono w rocznicę ogłoszenia 24 sierpnia 1991 roku przez Radę Najwyższą Ukraińskiej SRR Deklaracji Niepodległości, która przywróciła Ukrainie wolność i suwerenność. W referendum 1 grudnia 1991 roku wzięło udział 84,18% obywateli uprawnionych do głosowania, a 90% z nich poparło niepodległość Ukrainy. 20 lutego 1992 roku ukraiński parlament ustanowił Dzień Niepodległości Ukrainy.

Pierwszymi krajami, które uznały niepodległość Ukrainy były Polska i Kanada.

Polityka
Magdalena Sobkowiak o prezydencji w UE: Europa czeka na polskie propozycje
Polityka
Sondaż: Czy rząd, prezydent i opozycja będą współpracować przy prezydencji w UE?
Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga