Donald Tusk o liście Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry: Prezes PiS musi odpowiedzieć na trzy pytania

- Ta polska droga, którą zaproponowałem 15 października, wspólnie z koalicjantami, to ma być droga umiaru, zdrowego rozsądku, praktycznego podejścia do zadań politycznych - mówił na konferencji prasowej w Rzeszowie premier Donald Tusk. Tusk pojawił się w Rzeszowie w związku z odtwarzaniem przez rząd delegatur ABW w Polsce wschodniej. Tusk odniósł się też do listu Jarosława Kaczyńskiego do Ziobry z 2019 roku, o którym napisała "Gazeta Wyborcza".

Publikacja: 01.07.2024 11:42

Donald Tusk

Donald Tusk

Foto: PAP/Wojtek Jargiło

arb

Na konferencji prasowej premier odniósł się do wyniku I tury wyborów we Francji, którą wygrało Zjednoczenie Narodowej Marine Le Pen. Drugie miejsce w wyborach zajął lewicowy blok — Nowy Front Ludowy. Blok skupiony wokół Odrodzenia prezydenta Emmanuela Macrona zajął trzecie miejsce.

Donald Tusk o wyborach we Francji: Polska była o krok od tego nieszczęścia

- W ostatnich godzinach cała Europa dyskutuje przede wszystkim o tym, co się dzieje we Francji. Trzeba, moim zdaniem spojrzeć na szerszy kontekst zmian politycznych, które mają miejsce w Europie. Przecież w kilku innych państwach Europy także widać wyraźnie ten awans środowisk radykalnych, ekstremistycznych, z lewa i z prawa — stwierdził premier.

- Chcę wyraźnie powiedzieć, że Polska dzisiaj staje się przykładem takiego zdrowego rozsądku, racjonalnego podejścia do polityki — dodał nawiązując do wyniku wyborów z 15 października 2023 roku, które dały większość koalicji KO-Trzeciej Drogi i Lewicy.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Przegrana Bidena, wybory we Francji, awantura na szczycie UE. Co to znaczy dla bezpieczeństwa Polski?

- We Francji mieliśmy w dniu wyborów do czynienia z wielką konfrontacją radykalnej prawicy i radykalnej lewicy, dwóch obozów nacechowanych ideologią. To co jest zadaniem moim osobistym, i koalicji rządzącej, to uchronić Polskę przed takim scenariuszem, jaki rysuje się coraz wyraźniej w niektórych państwach europejskich: scenariuszem konfrontacji politycznej pomiędzy radykalnymi i bardzo ideologicznymi obozami politycznymi — podkreślił Tusk. 

- Bezpieczeństwo Europy, bezpieczeństwo Polski, przyszłość Polski będzie zależała od tego czy uchronimy polskie życie publiczne, europejskie życie publiczne, od trzęsień ziemi, turbulencji, spowodowanych radykalnymi ruchami, bardzo wobec siebie konfrontacyjnymi — przekonywał premier.

- Ta polska droga, którą zaproponowałem 15 października, wspólnie z koalicjantami, to ma być droga umiaru, zdrowego rozsądku, praktycznego podejścia do zadań politycznych, bez tej zaciekłości, ideologicznego zaślepienia — dodał.

- My w Polsce byliśmy o krok od tego nieszczęścia. To dedykuję wszystkim aktywnym w życiu publicznym w Polsce. Pomóżcie nam uchronić Polskę od wielkiego skrzydła radykalnych skrzydeł, trzymajmy się prosto, trzymajmy się środka drogi — stwierdził Tusk.

- Dziś na Polskę patrzą wszyscy z autentycznym podziwem, że udało nam się uniknąć tego scenariusza. Dziś odpowiedzialność za Polskę mają w swoich rękach ludzie umiarkowani, zdroworozsądkowi, myślący o swoim kraju, a nie o jakichś szalonych ideach czy zanurzeni w jakichś irracjonalnych emocjach. Rzeszów to dobre miejsce, żeby taką konsekwencję, twardą konsekwencję tu zadeklarować: nie odstąpimy od tego modelu rządzenia — podsumował ten wątek polski premier.

Donald Tusk o liście Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry: Kiedy Kaczyński poinformował prokuraturę?

Tuska pytano też o list Kaczyńskiego do Ziobry z 2019 roku, którego treść ujawniła „Gazeta Wyborcza”. W liście tym Kaczyński apeluje, aby Ziobro doprowadził do natychmiastowego zaprzestania finansowania kampanii wyborczej ze środków z Funduszu Sprawiedliwości.

- Mam tylko trzy pytania do Jarosława Kaczyńskiego. Na wszystkie te trzy pytania pan Jarosław Kaczyński powinien odpowiedzieć natychmiast, nie dlatego, że ja zadaję te pytania, tylko dlatego, że jest to winien opinii publicznej. Pierwsze pytanie, które jest oczywiste, to — czy jest to prawdziwy list. Czy pan Jarosław Kaczyński rzeczywiście wystosował list, w którym przestrzega przed wykorzystywaniem nielegalnym środków z Funduszu Sprawiedliwości na rzecz kampanii wyborczej polityków Zjednoczonej Prawicy — odpowiedział premier.

Jeśli (Kaczyński) miał wiedzę, jeśli tą wiedzą dzielił się w liście z partnerami politycznymi, to (mam pytanie) czy i kiedy zawiadomił prokuraturę,że dzieją się takie rzeczy

Donald Tusk, premier

- Po drugie: czy Jarosław Kaczyński, w związku z tym co napisał w tym liście, rzeczywiście wiedział o skali zjawiska wykorzystywania nielegalnego środków publicznych, które miały służyć ofiarom przestępstw i wypadków. Czy rzeczywiście miał taką wiedzę - dodał.

- I trzecie, najważniejsze pytanie: jeśli miał wiedzę, jeśli tą wiedzą dzielił się w liście z partnerami politycznymi, to czy i kiedy zawiadomił prokuraturę,że dzieją się takie rzeczy. Przypominam: każdy funkcjonariusz publiczny, w tym poseł, jest zobowiązany prawnie do natychmiastowego powiadomienia prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa jeśli jest świadkiem lub posiada wiedzę, że takie przestępstwo ma miejsce. Jeśli ktoś ma taką wiedzę, jest funkcjonariuszem publicznym i nie zwraca się z tą wiedza do prokuratury, sam popełnia przestępstwo. Panie Jarosławie, powinien pan na te pytania odpowiedzieć opinii publicznej, zanim będzie pan na nie odpowiadał przed organami ścigania — zakończył Tusk.

Polityka
Dowód na kandydowanie Brauna? Tajemniczy plik w sieci
Polityka
Najnowszy sondaż partyjny. Koalicja rządząca ma problem
Polityka
Podcast „Rzecz w tym”. Rafał Dutkiewicz: W Polsce wygrała Norymberga
Polityka
Donald Tusk o sondażach prezydenckich: Spodziewałem się
Polityka
Rusza „Bałtycka Warta” NATO. Donald Tusk: Polska się nie zawaha zatrzymać statku