Polska 2050: mniej pikników i polityki w wojsku

Pokazany właśnie przez Polskę 2050 Szymona Hołowni program „Bezpieczeństwo Naprawdę!” oparty jest na doświadczeniach gen. Mirosława Różańskiego.

Publikacja: 25.08.2023 21:10

Polska 2050: mniej pikników i polityki w wojsku

Foto: PAP/Marcin Obara

- Zapowiadamy odpolitycznienie polskiej armii, trzeba oddzielić mundur od partii - mówił przewodniczący Polski 2050 w czasie kongresu w Łowiczu, na którym Trzecia Droga zaprezentowała rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa. Został on przygotowany m.in. przez generała Mirosława Różańskiego, byłego dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych. Różański kandyduje do Senatu.

- Trzeba oddać zarządzanie siłami zbrojnymi kompetentnym dowódcom wojskowym, oczywiście przy zachowaniu cywilnej kontroli nad armią. Awanse muszą być konsekwencją polityki kadrowej, tak jak działa to w NATO. Wojska Obrony Terytorialnej powinny zostać włączone w system dowodzenia Sił Zbrojnych, a nie być prywatnym wojskiem ministra obrony – dodał Hołownia. Jego zdaniem potencjał obronny trzeba budować od batalionów, dywizjonów i eskadr, a nie - jak robi to dziś minister Mariusz Błaszczak - przez tworzenie kolejnych dowództw.

Czytaj więcej

Gen. Mirosław Różański: Rząd ma problem z komunikacją

Zapowiedział, że inwestycje w polski przemysł zbrojeniowy powinny być priorytetem. - Nie może być mowy o bezpieczeństwie Polski bez silnego polskiego przemysłu zbrojeniowego. Koniec z nieprzemyślanymi zakupami od innych państw, gdy dużą część tych zamówień możemy realizować w Polsce. W przypadku zakupu uzbrojenia za granicą wymogiem będzie, aby w to w Polsce budowane były zdolności serwisowe i amunicja używana przez wszystkie typy Sił Zbrojnych RP - dodał.

Generał Różański zaznaczył, że priorytetem będzie zbudowanie silnej obrony powietrznej. - Będziemy dążyli do tego, aby we wszystkich dywizjach, tam, gdzie są pułki przeciwlotnicze, były one rozwinięte do brygad przeciwlotniczych, tak żeby chroniły nie tylko jednostki wojskowa, ale także infrastrukturę krytyczną. To bezpieczeństwo na terenie całego naszego kraju – opisywał.

Czytaj więcej

Gen. Różański o Szymonie Hołowni: Rozmawialiśmy o tym, jak widzimy państwo

Jego zdaniem Siły Zbrojne powinny w pełni być interoperacyjne z NATO zdolne do „wykrywania i neutralizowania zagrożeń poza granicami kraju”. Zapowiada też cykliczne ćwiczenia obronne Kraj nie rzadziej jak raz na dwa lata, a także podniesienie do rangi ministra szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Jest też orędownikami odbudowy Obrony Cywilnej, którą PiS w zasadzie zlikwidowało.

Ale Polska 2050 nie przekreśla tego co w kwestii rozwoju armii zrobiło PiS. Tyle, że Sejm musi mieć kontrolę nad wydatkami, „nie mogą być one uzależnione od jednej osoby”. Nie trzymają się też planu budowy 300 tysięcznej armii. „Powinniśmy armię rozwijać jakościowo, a nie liczebnie” – dodają. Ich zdaniem w przyszłym roku Polska powinna przeznaczyć na obronę narodową 4 proc. PKB.

Wojsko
Żołnierze wyszli na ulice. Czy to upolitycznianie armii?
Opinie polityczno - społeczne
Rusłan Szoszyn: „W tym roku Ukraina przestanie istnieć”, czyli jak Putin chce pokroić Europę
Opinie polityczno - społeczne
Poważne konsekwencje udzielenia gwarancji bezpieczeństwa premierowi Izraela
Opinie polityczno - społeczne
Marek Migalski: W wyborach prezydenckich ni czarnych koni, ni czarnego łabędzia
Opinie polityczno - społeczne
Witold Waszczykowski: Szczytu UE w Warszawie nie będzie. A co ze szczytem UE-USA i UE-USA-Ukraina?