Aktualizacja: 05.11.2024 17:30 Publikacja: 19.02.2023 21:00
Wiktor Janukowycz od 2014 r. mieszka na Rublowce w Moskwie
Foto: Kirill KUDRYAVTSEV/AFP
Po roku rosyjskiej inwazji nad Dnieprem i po ponad dziewięciu latach od rewolucji na kijowskim Majdanie rząd w Szwajcarii postanowił rozpocząć konfiskatę aktywów należących do rodziny byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, zbiegłego do Rosji w lutym 2014 roku. Szwajcarski portal swissinfo.ch informuje, że chodzi o 130 mln franków szwajcarskich „prawdopodobnie pochodzących z nielegalnych źródeł”. Tamtejszy resort finansów ma rozpocząć odpowiednią procedurę konfiskaty pieniędzy w federalnym sądzie administracyjnym w Sankt Gallen. Jeżeli tocząca się od lat sprawa zakończy się pomyślnie, środki zostaną przekazane Ukrainie.
Wyborom prezydenckim w USA oraz wyborom do Kongresu towarzyszą, w niektórych stanach, referenda dotyczące tego czy zapisać w stanowych konstytucjach prawo do aborcji.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Królowa Kamila musiała wycofać się z zaplanowanych na ten tydzień zobowiązań - informuje w komunikacie Pałac Buckingham. Co dolega żonie brytyjskiego króla Karola III?
Szwedzka aktywistka na rzecz ochrony środowiska Greta Thunberg w poniedziałek dołączyła do demonstracji w Tbilisi - podaje agencja AP.
Amerykanie wybierają w wyborach między dwiema wizjami przyszłości.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Od tygodni Kamala Harris i Donald Trump szli łeb w łeb. Do końca walczyli o poparcie w kilku stanach i głosy kilku kluczowych dla wyników grup społecznych i etnicznych.
Już niemal tysiąc dni Ukraina broni się przed rosyjską agresją. O losie Ukrainy mogą zdecydować dzisiejsze wybory prezydenckie w USA: Kamala Harris może podtrzymać pomoc dla niej, Donald Trump może szukać kompromisu z Rosją.
– Nie jest akceptowalny fakt, że rosyjskie rakiety manewrujące krążą nad polskim niebem, zagrażają polskim obywatelom, a potem z terytorium Polski zawracają i uderzają w mieszkańców Ukrainy – stwierdził gen. Roman Polko, były dowódca jednostki GROM, komentując wymianę zdań między Kijowem a Warszawą o możliwości zestrzeliwania przez Polskę rosyjskich rakiet.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W powietrznym ataku na Charków, do którego doszło późnym wieczorem 3 listopada, rannych zostało kilkanaście osób.
Na dworcach kolejowych, w terminalach cargo oraz w pociągach rozpoczęły się testy urządzenia, które wykrywa nawet śladowe ilości materiałów wybuchowych.
Szef ukraińskiego Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji poinformował w mediach społecznościowych, że Google zaktualizowało mapy, ujawniając pozycje ukraińskich systemów wojskowych. "Co jest nie tak z tym światem?" – podkreśla Andrij Kowalenko.
- Nie wolno w ten sposób odnosić się do najbardziej sprawdzonych przyjaciół - tak wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski w rozmowie z RMF FM odniósł się do ostatnich pretensji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego pod adresem Polski.
Wojsko, wysłane przez Koreę Północną do Rosji, „nie ma żadnej wartości” i będzie tylko „mięsem armatnim” – ocenił gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych.
Zdaniem Ukraińców ocena gotowości ukraińskiego rolnictwa do spełnienia wymagań unijnych wypadła zadowalająco. Zdaniem Brukseli nie do końca tak jest. Bo oceną jest „2” na możliwych do uzyskania „6” punktów.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas