Pożegnanie minister Lambrecht. „Została ubezwłasnowolniona przez samego Scholza”

Zmianę na stanowisku minister obrony kanclerz Scholz może wykorzystać do dalszej ewolucji polityki militarnego wsparcia Ukrainy.

Publikacja: 16.01.2023 22:45

Pożegnanie minister Lambrecht. „Została ubezwłasnowolniona przez samego Scholza”

Foto: ODD ANDERSEN / AFP

Zgodnie z oczekiwaniami Christine Lambrecht (SPD) podała się w poniedziałek do dymisji osaczona licznymi nieprzychylnymi komentarzami medialnymi i ocenami opozycji. Tego samego dnia Bundeswehra rozpoczęła przenoszenie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot do Polski. To właśnie Lambrecht pierwsza zaoferowała Polsce te wyrzutnie. Jak informuje agencja DPA, w sumie trzy baterie patriotów zapewnić mają ochronę polskiej przestrzeni powietrznej przy granicy z Ukrainą.

Według mediów największe szanse na objęcie kierownictwa Ministerstwa Obrony ma Eva Högl (SPD), pełnomocniczka Bundestagu ds. Bundeswehry. Taka nominacja zapewniałaby utrzymanie parytetu mężczyzn i kobiet w rządzie Scholza, do czego kanclerz się zobowiązał. – Minister Lambrecht została ubezwłasnowolniona przez samego kanclerza, nie będąc w stanie podejmować decyzji w sytuacji, gdy najważniejsze rozstrzygnięcia zapadają w urzędzie kanclerskim. I to się nie zmieni – mówi „Rzeczpospolitej” berliński rozmówca z kół zbliżonych do niemieckiego MSZ. Dotyczy to zwłaszcza militarnej pomocy dla Ukrainy, w których to działaniach resort obrony nie miał nic do powiedzenia. Najlepszy przykład to decyzja Scholza, przyjęta wspólnie z Joe Bidenem, o wysyłce na ukraiński front bojowych wozów piechoty – amerykańskich Bradley i niemieckich Marder. – Niewykluczone, że Scholz wykorzysta zmianę na kierowniczym stanowisku w Ministerstwie Obrony do zaprezentowania bardziej zdecydowanych działań w dostawie ciężkiego sprzętu dla Ukrainy – mówi„ Rzeczpospolitej” Rafael Loss, ekspert think tanku ECFR. Jego zdaniem w grę wschodziłoby utworzenie swego rodzaju konsorcjum złożonego z państw gotowych do zaopatrzenia Ukrainy w czołgi Leopard 2. Niemcy mogłyby objąć tu wiodącą rolę koordynatora, także w kwestii finansowej. Bardzo prawdopodobne, że tak się stanie. Tym bardziej po deklaracji polskich władz o gotowości przekazania Ukrainie kompanii leopardów. W poniedziałek premier Morawiecki wezwał w Berlinie niemiecki rząd do „zdecydowanego działania polegającego na dostawie wszystkich rodzajów uzbrojenia do Ukrainy”. Wziął udział w uroczystości z okazji 50-lecia działalności politycznej Wolfganga Schäublego, polityka CDU i byłego przewodniczącego Bundestagu.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Polityka
Sikorski po spotkaniu z Rubio: Mocna rozmowa trwałych sojuszników
Polityka
Macron spotka się z Trumpem. „Powiem, że nie może być słaby w obliczu Putina”
Polityka
USA opuszczą ONZ? „Platforma dla tyranów i miejsce ataków na Amerykę"
Polityka
Wybory w Niemczech. Polska w programach wyborczych niemieckich partii
Polityka
W niedzielę wybory w Niemczech. Co wskazują ostatnie sondaże?