Pożegnanie minister Lambrecht. „Została ubezwłasnowolniona przez samego Scholza”

Zmianę na stanowisku minister obrony kanclerz Scholz może wykorzystać do dalszej ewolucji polityki militarnego wsparcia Ukrainy.

Publikacja: 16.01.2023 22:45

Pożegnanie minister Lambrecht. „Została ubezwłasnowolniona przez samego Scholza”

Foto: ODD ANDERSEN / AFP

Zgodnie z oczekiwaniami Christine Lambrecht (SPD) podała się w poniedziałek do dymisji osaczona licznymi nieprzychylnymi komentarzami medialnymi i ocenami opozycji. Tego samego dnia Bundeswehra rozpoczęła przenoszenie systemu obrony przeciwlotniczej Patriot do Polski. To właśnie Lambrecht pierwsza zaoferowała Polsce te wyrzutnie. Jak informuje agencja DPA, w sumie trzy baterie patriotów zapewnić mają ochronę polskiej przestrzeni powietrznej przy granicy z Ukrainą.

Według mediów największe szanse na objęcie kierownictwa Ministerstwa Obrony ma Eva Högl (SPD), pełnomocniczka Bundestagu ds. Bundeswehry. Taka nominacja zapewniałaby utrzymanie parytetu mężczyzn i kobiet w rządzie Scholza, do czego kanclerz się zobowiązał. – Minister Lambrecht została ubezwłasnowolniona przez samego kanclerza, nie będąc w stanie podejmować decyzji w sytuacji, gdy najważniejsze rozstrzygnięcia zapadają w urzędzie kanclerskim. I to się nie zmieni – mówi „Rzeczpospolitej” berliński rozmówca z kół zbliżonych do niemieckiego MSZ. Dotyczy to zwłaszcza militarnej pomocy dla Ukrainy, w których to działaniach resort obrony nie miał nic do powiedzenia. Najlepszy przykład to decyzja Scholza, przyjęta wspólnie z Joe Bidenem, o wysyłce na ukraiński front bojowych wozów piechoty – amerykańskich Bradley i niemieckich Marder. – Niewykluczone, że Scholz wykorzysta zmianę na kierowniczym stanowisku w Ministerstwie Obrony do zaprezentowania bardziej zdecydowanych działań w dostawie ciężkiego sprzętu dla Ukrainy – mówi„ Rzeczpospolitej” Rafael Loss, ekspert think tanku ECFR. Jego zdaniem w grę wschodziłoby utworzenie swego rodzaju konsorcjum złożonego z państw gotowych do zaopatrzenia Ukrainy w czołgi Leopard 2. Niemcy mogłyby objąć tu wiodącą rolę koordynatora, także w kwestii finansowej. Bardzo prawdopodobne, że tak się stanie. Tym bardziej po deklaracji polskich władz o gotowości przekazania Ukrainie kompanii leopardów. W poniedziałek premier Morawiecki wezwał w Berlinie niemiecki rząd do „zdecydowanego działania polegającego na dostawie wszystkich rodzajów uzbrojenia do Ukrainy”. Wziął udział w uroczystości z okazji 50-lecia działalności politycznej Wolfganga Schäublego, polityka CDU i byłego przewodniczącego Bundestagu.

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Polityka
Przyszłość NATO. USA chcą, żeby Europa wydawała ponad dwa razy więcej na obronność
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Polityka
Na tych wyspach żyją tylko pingwiny i foki. Ale Trump i tak nałożył na nie cła
Polityka
Węgry zdecydowały. Chcą opuścić Międzynarodowy Trybunał Karny
Polityka
Anders Fogh Rasmussen: Polska ma wyjątkową szansę zaważyć na bezpieczeństwie całej UE
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Polityka
Rozmowy USA–Rosja: Reset czy jednak długa wojna w Ukrainie?
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?