W inauguracji udział wzięli sekretarz stanu Ministerstwa Klimatu i Środowiska Edward Siarka oraz przedstawiciele Lasów Państwowych na czele z dyrektorem generalnym Józefem Kubicą.
Europosłanka PiS mówiła podczas otwarcia wystawy, że tradycje ochrony przyrody w Polsce zaczęły się już w XVI wieku, a dziś kontynuują je Lasy Polskie, "które nie tylko chronią, lecz również rozwijają bazę leśną i środowiskową w Polsce, zarządzając terenem obejmującym prawie 1/3 obszaru Polski, ochraniając jej bezcenne zasoby flory i fauny".
Kempa zauważyła, że wystawa została zorganizowana w czasie, gdy UE kształtuje nową, "niekoniecznie korzystną dla lasów w Polsce i Europie", politykę bioróżnorodności. Polityka ta, nakierowana na utrzymywanie starych lasów i upowszechnianie ochrony ścisłej powoduje zmniejszenie pochłaniania CO2 przez lasy oraz ograniczenie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz gospodarki leśnej.
- Warto podkreślić, że w ramach gospodarki leśnej corocznie w lasach wprowadza się nowe drzewa na obszarze ok 65 tysięcy hektarów. To prawie 20 razy więcej niż wynosi powierzchnia Brukseli - poinformowała Kempa.
Europosłanka namawiała do wykorzystania niemal 100-letnich doświadczeń Lasów Polskich, jeśli chodzi o organizację lasów państwowych.