Złe wieści dla firm, które korzystają z pomocy stałych współpracowników

Wydatki na posiłki czy przekąski dla osób na zleceniu czy posiadających własną firmę nie dają kosztów.

Publikacja: 15.10.2023 21:07

Złe wieści dla firm, które korzystają z pomocy stałych współpracowników

Foto: Adobe Stock

Złe wieści dla firm, które korzystają z pomocy stałych współpracowników na umowach cywilnoprawnych czy we własnych firmach. Naczelny Sąd Administracyjny uznał właśnie, że wydatki na ich poczęstunek czy posiłki nie mogą być kosztem podatkowym.

Wydatki na ich poczęstunek - kiedy jest kosztem podatkowym

Sprawa dotyczyła spółki z branży handlowej. We wniosku o interpretację wyjaśniła, że zajmuje się sprzedażą detaliczną m.in. elektroniki użytkowej, sprzętów RTV i AGD, itp. Sieć składa się z ponad 270 sklepów stacjonarnych oraz dwóch sklepów internetowych. Spółka podkreśliła, że zatrudnia co najmniej 6 tys. osób. Są to nie tylko pracownicy na umowach o pracę, ale także osoby na zleceniu czy dziele i stali współpracownicy prowadzący własną działalność.

Z wniosku wynikało, że w celu zapewnienia im właściwych warunków pracy, a także motywacji do lepszej efektywności, spółka ponosi wydatki na zakup artykułów spożywczych, jak kawa, herbata, ciastka, soki, miód, cytryny czy woda, oraz usług gastronomicznych i cateringowych. I chciała się m.in. upewnić, czy dają one prawo do kosztów.

Fiskus problemu nie widział, ale tylko w przypadku pracowników na etatach. Jeśli chodzi o wydatki związane z zakupami na rzecz osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne i na firmy, prawa do kosztów się nie dopatrzył. A to dlatego, że w jego ocenie nie pozostają one w związku z przychodem spółki.

Urzędnicy podkreślili, że zapewnienie posiłków w trakcie pracy, podczas szkoleń, targów czy spotkań integracyjnych dla niepracowników nie ma wpływu na wykonanie ich umów ze spółką.

Tak powstał spór o koszty przy wydatkach na „pracowników” innych niż zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, ale związanych z konsumpcją w trakcie codziennych obowiązków czy spotkań.

W pierwszej instancji szala zwycięstwa przechyliła się na stronę spółki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie nie dopatrzył się zasadniczych różnic między trzema grupami pracowników opisanymi we wniosku skarżącej. W jego ocenie wszyscy wykonują te same zadania, które mają służyć uzyskaniu przychodów przez skarżącą. Forma umowy jest bez znaczenia.

Jak podkreślił sąd, z wniosku wynika, że produkty spożywcze nabywane przez spółkę są ogólnodostępne w trakcie wykonywania codziennych obowiązków, stanowią m.in. wyposażenie firmowej kuchni. Artykuły spożywcze, napoje, a także usługi gastronomiczne są wykorzystywane podczas spotkań służbowych, tj. narad, konferencji, szkoleń, spotkań z kontrahentami w biurach spółki.

WSA zauważył, że w świetle orzecznictwa za koszt może być uznany wydatek na poczęstunek dla kontrahenta. To dlaczego nie ten dla pracownika na umowie cywilnoprawnej lub na samozatrudnieniu. To samo dotyczy udziału w szkoleniach, imprezach okolicznościowych czy integracyjnych.

Czytaj więcej

Sąd: poczęstunek dla gości podczas otwarcia firmy jest kosztem, ale nie zawsze

Co orzekł Naczelny Sąd Administracyjny

NSA jednak skasował korzystny dla spółki wyrok i oddalił jej skargę. Podkreślił, że w sprawie chodzi o wydatki związane z osobami, które nie są zatrudnione w spółce, a świadczą na jej rzecz usługi w ramach działalności, albo zatrudnionymi na umowach cywilnoprawnych. I zdaniem NSA nie można uznać, że wydatki na zakup artykułów spożywczych dla tego kręgu osób, czyli niejako partnerów na własnych firmach czy współpracowników, mogą być kosztem podatkowym.

W ocenie NSA należy odróżnić pozycję prawną pracowników spółki oraz osób fizycznych niebędących jej pracownikami, a świadczących usługi we własnej działalności. Przedsiębiorca organizuje sobie działalność, kierując się zwiększeniem zysku, działa samodzielnie i na własny koszt. I jak tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, z istoty działalności gospodarczej wynika, że nikt go do tego nie motywuje.

Poczęstunków dla współpracowników nie można więc tłumaczyć koniecznością motywowania do lepszego prowadzenia ich własnej działalności. Nawet jeśli spotkania mają jakiś korzystny wpływ na poprawę współpracy pracowników, którzy wykonują te same obowiązki. Wyrok jest prawomocny.

Czytaj więcej

Ewa Szadkowska: Samozatrudniony? Kawy nie dostanie. Szokujący wyrok NSA

Sygnatura akt: II FSK 326/21

Opinia dla „Rzeczpospolitej”
Dariusz Malinowski - doradca podatkowy, partner w KPMG

Problematyka kosztów podatkowych od lat budzi poważne i liczne wątpliwości. A jedną z wiodących pozycji na liście sporów z fiskusem są właśnie wydatki na szeroko pojętą integrację. W dzisiejszych czasach to, że firma organizuje spotkania w celu zintegrowania i zachęcenia pracowników do lepszej, wydajniejszej pracy, nie jest niczym nadzwyczajnym. I chyba wszyscy się zgadzają, że takie działania przekładają się na zyski. Przy czym coraz częściej model biznesowy nie jest już oparty wyłącznie na pracownikach zatrudnionych na etatach. Firmy chętnie korzystają z usług zleceniobiorców czy osób na własnych działalnościach (tzw. model B2B), którzy nierzadko świadczą usługi tylko dla jednego partnera biznesowego. Nie widzę zatem żadnego przekonującego argumentu, żeby różnicować prawo do kosztów dlatego, że wydatki mają związek ze współpracownikami, a nie pracownikami. Takie podejście jest trochę nieżyciowe, bo nie idzie z duchem czasu.

Złe wieści dla firm, które korzystają z pomocy stałych współpracowników na umowach cywilnoprawnych czy we własnych firmach. Naczelny Sąd Administracyjny uznał właśnie, że wydatki na ich poczęstunek czy posiłki nie mogą być kosztem podatkowym.

Wydatki na ich poczęstunek - kiedy jest kosztem podatkowym

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Myśliwi kontra właściciele gruntów. Rząd chce chronić prawo własności
Podatki
Zapowiada się kolorowa jesień w podatkach. Wiemy, co planuje rząd Tuska
Praca, Emerytury i renty
Dodatek do emerytury. Wielu seniorów nie wie, że ma do niego prawo
Edukacja i wychowanie
Resort edukacji przygotowuje szkoły na upały. Będą nowe przepisy
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Sądy i trybunały
Czas na reformę. Rząd odkrywa karty w sprawie Sądu Najwyższego i neosędziów
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki