- Doprowadziłem do kolizji drogowej, niestety, w wyniku niezachowania ostrożności. Doznaną w ten sposób szkodę chciałbym naprawić w wybranym przez siebie warsztacie. Prowadzę działalność gospodarczą, czy poniesione wydatki będę mógł ująć w kosztach uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.

Wszystko zależy od tego, czy uszkodzony samochód jest objęty dobrowolnym ubezpieczeniem autocasco. Zgodnie bowiem z art. 23 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszt uzyskania przychodów, m.in., wydatków przeznaczonych na naprawę samochodu powypadkowego, nieposiadającego ubezpieczenia autocasco. Innymi słowy, brak ubezpieczenia autocasco dla pojazdu wykorzystywanego w działalności gospodarczej wyłącza możliwość obniżenia przychodu z tego źródła.

Dla wysokości możliwych odliczeń niezwykle istotne jest ujęcie auta osobowego w ewidencji środków trwałych. Jeżeli bowiem wykorzystywany w działalności gospodarczej samochód nie został do niej wprowadzony, zastosowanie znajdą limity wskazane w art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy o PIT i art. 16 ust. 1 pkt 51 ustawy o CIT, zgodnie z którymi kosztami uzyskania przychodu nie będą wydatki w części przekraczającej kwotę wynikającą z pomnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w przepisach odrębnych. Ponadto dla celów podatkowych przedsiębiorca zobowiązany będzie do prowadzenia bardzo szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu. W razie jej braku podatnik straci możliwość obniżenia przychodu (wyrok WSA w Warszawie z 26 maja 2004 r., III SA 113/03). Przy pojeździe używanym nie będzie przysługiwać podatnikowi odliczenie za część przebiegu związanego z wcześniejszym wykorzystywaniem dla celów prywatnych. Omówione limity i obowiązki nie dotyczą podatnika używającego samochodu osobowego na podstawie leasingu operacyjnego w rozumieniu art. 7091 i następnych kodeksu cywilnego.

Wszelkie wydatki przeznaczone na naprawę pojazdów innych niż osobowe stanowić będą koszt podatkowy w pełnej wysokości, o ile pozostaną w związku funkcjonalnym z wykonywaną działalnością wraz z prawidłowym ich udokumentowaniem. Dla podatnika neutralne podatkowo będzie ujęcie pojazdu w ewidencji środków trwałych, jak i rozliczanie jego przebiegu.

Składki na ubezpieczenie aut osobowych mogą zostać uznane za koszt do wysokości nieprzekraczającej proporcji równowartości 20 tys. euro z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia do wartości samochodu wycenionej na potrzeby jego zawarcia. Wydatki przeznaczone na ochronę ubezpieczeniową aut innych niż osobowe stanowią koszty podatkowe bez ograniczeń.