Aktualizacja: 09.07.2020 17:52 Publikacja: 10.07.2020 18:00
Czy Franciszek tak mocno akcentuje sprawy uchodźców, bo sam jest dzieckiem emigrantów? Na zdjęciu: spotkanie papieża z azylantami uratowanymi z łodzi, która zatonęła na Morzu Śródziemnym w 2013 roku
Foto: AFP
Plus Minus: Pamiętasz moment, gdy kard. Jorge Bergoglio został papieżem?
Tak. Prowadziłem akurat rekolekcje w Świnoujściu. Zadzwonił wtedy do mnie mój kolega, ks. Artur Doniec, michalita z Buenos Aires, i w sposób bardzo entuzjastyczny opisał reakcję Argentyńczyków na wybór nowego papieża. Opowiadał, że miał szczęście dwa razy przeżyć wybór papieża w tak nadzwyczajnej atmosferze – raz jako młody człowiek w Krakowie, kiedy wybrano Karola Wojtyłę, i teraz w Buenos Aires. Ludzie – mówił – wyszli spontanicznie na ulicę, otwarto kościoły, odprawiano Msze Święte. Gdy go słuchałem, pomyślałem sobie, a w Polsce przecież była zima, że to może być jakiś początek wiosny dla Kościoła, że kard. Bergoglio go odnowi. Nikt – teraz już wiemy, że wynikało to z braku wiedzy na temat tego, co działo się w czasie konklawe – nie przewidywał, przynajmniej w Polsce, że metropolita Buenos Aires może być następnym papieżem. Ale mnie się to podobało. Byłem wcześniej w Argentynie, właśnie u ks. Artura, i w Paragwaju; duże wrażenie – swoją różnorodnością i odmiennym od naszego podejściem do rozmaitych spraw – zrobił na mnie tamtejszy Kościół. Dlatego miałem nadzieję, że papież Argentyńczyk pokaże powszechność Kościoła, uświadomi nam, że katolicyzm to nie tylko Europa oraz że będzie stawiał akcenty w innych miejscach niż poprzednicy.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Papież Franciszek, przebywający w szpitalu z powodu zapalenia oskrzeli wystosował przesłanie do wiernych na niedzielną modlitwę Anioł Pański. Nie pokazał się jednak publicznie. Stan zdrowia papieża - jak wynika z informacji przekazanych przez dziekana Kolegium Kardynalskiego kardynała Giovannego Battistę Re - "poprawia się".
Jak poinformował w oficjalnym komunikacie Watykan, papież Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z wieloma problemami zdrowotnymi, trafił do szpitala.
Trump, choć niewątpliwie cieszy się poparciem wielu chrześcijan i głosi religijne odrodzenie, wcale nie zyskuje poklasku u papieża.
Papież Franciszek ostro skrytykował represje imigracyjne prezydenta USA Donalda Trumpa w nietypowym liście otwartym wysłanym do amerykańskich biskupów katolickich.
Gdy chrześcijanie przestają być głosem sprzeciwu, stają się solą, która traci smak. Świat bardzo ich głosu potrzebuje.
Papież Franciszek w piątek i niedzielę przyjmuje zaplanowane audiencje w swojej rezydencji Casa San Marta w związku z chorobą - poinformował Watykan.
Papież Franciszek, który w ostatnich tygodniach mierzył się z problemami zdrowotnymi, podczas audiencji generalnej przyznał, że znów nie czuje się najlepiej. W związku z trudnościami z mówieniem poprosił swojego asystenta o odczytanie przygotowanego przez niego przesłania.
Z planów likwidacji Funduszu Kościelnego wciąż niewiele wyszło, jednak rządzący zdecydowali się go lekko uszczuplić. Beneficjentami będą mniejszości narodowe i etniczne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas