Wątpliwe życiorysy równoległe

Ponieważ na temat powojennych losów Aliny i jej twórczości napisano już wiele, właśnie w jej dzieciństwie i młodości widziałam lukę dla swojej powieści" – przyznaje w posłowiu autorka. I rzeczywiście, czytelnicy mogli już przeczytać „Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow" Agaty Jakubowskiej (2007), czyli monografię naukową jednej z najważniejszych polskich artystek XX wieku; „Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow" Marka Beylina (2015) – pierwszą biografię. A także tom „Kroją mi się piękne sprawy: listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego: 1948–1971" (2012).

Publikacja: 27.05.2022 17:00

Wątpliwe życiorysy równoległe

Foto: materiały prasowe

Trzeba zatem mieć istotny powód, by zaproponować kolejną odsłonę życia i twórczości tej niezwykłej artystki. Magdalena Knedler znajduje go w konfrontowaniu losów polskiej rzeźbiarki (1926–1973) z życiem meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (1907–1954). Nie tylko dlatego, że każda z nich przeżyła 47 lat. „Obie cechowało pewne podobieństwo życiowych doświadczeń – fascynacja komunizmem, która uzewnętrzniała się na obrazach Kahlo i w rzeźbach Szapocznikow, jak również dzieciństwo i młodość naznaczone traumatycznymi przeżyciami" – pisze Knedler i zderza strzaskany kręgosłup oraz kalectwo Kahlo z obozowymi przeżyciami Szapocznikow. No nie wiem.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Plus Minus
Bogusław Chrabota: Dlaczego broń jądrowa nie zostanie użyta
Plus Minus
„Empire of the Ants”: 103 683 zwiedza okolicę
Plus Minus
„Chłopi”: Chłopki według Reymonta
Plus Minus
„Największe idee we Wszechświecie”: Ruch jest wszystkim!
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Plus Minus
„Nieumarli”: Noc żywych bliskich