Wątpliwe życiorysy równoległe

Ponieważ na temat powojennych losów Aliny i jej twórczości napisano już wiele, właśnie w jej dzieciństwie i młodości widziałam lukę dla swojej powieści" – przyznaje w posłowiu autorka. I rzeczywiście, czytelnicy mogli już przeczytać „Portret wielokrotny dzieła Aliny Szapocznikow" Agaty Jakubowskiej (2007), czyli monografię naukową jednej z najważniejszych polskich artystek XX wieku; „Ferwor. Życie Aliny Szapocznikow" Marka Beylina (2015) – pierwszą biografię. A także tom „Kroją mi się piękne sprawy: listy Aliny Szapocznikow i Ryszarda Stanisławskiego: 1948–1971" (2012).

Publikacja: 27.05.2022 17:00

Wątpliwe życiorysy równoległe

Foto: materiały prasowe

Trzeba zatem mieć istotny powód, by zaproponować kolejną odsłonę życia i twórczości tej niezwykłej artystki. Magdalena Knedler znajduje go w konfrontowaniu losów polskiej rzeźbiarki (1926–1973) z życiem meksykańskiej malarki Fridy Kahlo (1907–1954). Nie tylko dlatego, że każda z nich przeżyła 47 lat. „Obie cechowało pewne podobieństwo życiowych doświadczeń – fascynacja komunizmem, która uzewnętrzniała się na obrazach Kahlo i w rzeźbach Szapocznikow, jak również dzieciństwo i młodość naznaczone traumatycznymi przeżyciami" – pisze Knedler i zderza strzaskany kręgosłup oraz kalectwo Kahlo z obozowymi przeżyciami Szapocznikow. No nie wiem.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu