Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB

„Dziadkiem z Wehrmachtu” grano przeciw Sławomirowi Mentzenowi w 2023 r. i Donaldowi Tuskowi w 2005 r., czyli wiele lat po wojnie. A co myślano o Konradzie Swinarskim (1929–1975), wybitnym reżyserze, którego brat był w Waffen SS, a matka podpisała folkslistę?

Publikacja: 31.01.2025 16:23

Konrad Swinarski (1929–1975), reżyser, scenograf, uważany za najważniejszego artystę teatru dramatyc

Konrad Swinarski (1929–1975), reżyser, scenograf, uważany za najważniejszego artystę teatru dramatycznego w powojennej Polsce. Człowiek wielu tajemnic. W tle portrety Bertolta Brechta i Franza Kafki

Foto: Lufti ozkok/mat.Pras./WL

Używam chwytu „dziadek z Wehrmachtu” w związku z biografią Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich powojennych reżyserów teatralnych XX w. nie tylko dlatego, by zwrócić uwagę na teatralny temat tych, którzy sztuką raczej się nie interesują, przez co nie sięgnęliby po wybitną książkę Beaty Guczalskiej „Konrad Swinarski. Biografia ukryta” (Wydawnictwo Literackie, 2024).

Chodzi również o zobrazowanie tego, jak kwestia wojennych uwikłań rodziny i bliskich kładzie się cieniem na potomkach, którzy – jako dzieci bądź osoby, które jeszcze nie pojawiły się na świecie – nie mogli mieć absolutnie żadnego wpływu na sytuację, z jaką byli i są kojarzoni.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Plus Minus
Kataryna: Karol Nawrocki okazał się Mejzą
Plus Minus
„Przyszłość”: Korporacyjny koniec świata
Plus Minus
„Pilo and the Holobook”: Pokojowa eksploracja kosmosu
Plus Minus
„Dlaczego umieramy”: Spacer po nowoczesnej biologii
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Małgorzata Gralińska: Seriali nie oglądam
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku