Dotacje na dewiacje

Norwegia, Islandia i Liechtenstein postanowiły pomóc w cywilizowaniu Europy Środkowej i Południowej. Za ich pieniądze organizacje pozarządowe mają rozwiązywać poważne problemy społeczne. A także szerzyć gejowską propagandę.

Publikacja: 08.05.2015 02:06

Dotacje na dewiacje

Foto: MASTERFILE/EAST NEWS

Program Obywatele dla Demokracji (ODD) wspiera organizacje pozarządowe 16 państw europejskich pieniędzmi z Norwegii, Islandii i Liechtensteinu (oficjalnie nazywa się to EOG, czyli Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego).

Pieniądze z ODD mają „zmniejszyć różnice ekonomiczne i społeczne". Co to znaczy? Chodzi o „zwiększenie udziału obywateli w życiu publicznym, upowszechnianie wartości demokratycznych i praw człowieka, rozwój działalności rzeczniczej i kontroli obywatelskiej, wspieranie grup narażonych na wykluczenie, wzmocnienie kondycji organizacji pozarządowych i tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi trzeciego sektora, (...) zwalczanie mowy nienawiści, przestępstw z nienawiści i ekstremizmów, przeciwdziałanie zjawiskom rasizmu i ksenofobii, homofobii i antysemityzmu, molestowaniu seksualnemu, przemocy wobec kobiet i handlowi kobietami, problemom mniejszości romskiej oraz promocji tolerancji i porozumienia między kulturami". Czyli zwyczajna europejska nowomowa, za którą kryje się lewicowa ideologia. Choć do tego nikt nie chce się przyznać.

– Nie było dyskusji o ideologii. I w żadnym przypadku nie był to powód odrzucenia wniosku. Wnioski oceniane były bowiem według jednolitych kryteriów: czy i na ile potrzeba podjęcia działań jest wyczerpująco i kompetentnie uzasadniona; czy i na ile odpowiadają one na problemy przedstawione w uzasadnieniu, czy i na ile są spójne, logiczne, dobrze rozplanowane, odpowiednio dobrane i prowadzą do zakładanych rezultatów. Wnioski na każdym etapie oceniali eksperci. Decyzje o przyznaniu dotacji podejmowała komisja konkursowa, w której posiedzeniu uczestniczyli – w roli obserwatorów – przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, ambasady Norwegii i Biura Mechanizmów Finansowych z Brukseli – opowiada Anna Rozicka z Fundacji Batorego, dyrektor programu.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu